Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - DVOJROLE – TIP - Fascinující dvojrole Terezy BrodskéÚvodník: Už svým názvem – DVOJROLE – prozrazuje televizní film z brněnského studia dualitu: jak tu faustovskou mezi tělem a duší, ale i mezi mládím a tělesnou uvadlostí či mezi inteligentním jednáním a zločineckými zvyklostmi. Příběh z pera lékařky, překladatelky a senátorky Jaroslavy Moserové začíná v žánru sci-fi, aby posléze přešel do psychologické detektivky. Dokáže udržet diváka v napětí, pokud ovšem přistoupí na nadsázku o takové pokročilosti lékařské vědy, že dokáže transplantovat mozek a přenést jej do jiného těla. 

Článek:


Film vypráví o dvou ženách, které současně umírají po autonehodě. Jen jedna má naději na život. Lékaři volí mladou dívku, příslušnici zločineckého podsvětí a voperují jí mozek osamělé sedmdesátileté intelektuálky. Jak se změní jednání a charakter člověka je-li ovládán novým mozkem? Vyrovná se dívka s touto novou identitou? Bude se cítit podvedená, nebo se naopak bude radovat ze získaných schopností? Odpověď poskytne film Jaromila Jireše z roku 1989, který nyní uvádí program ČT2. Napovíme jen výrokem scénáristky: „Lidé by se neměli Pánubohu plést do řemesla.“
 
       
    Hlavní role byla napsána pro Terezu Brodskou, která v ní podává oduševnělý, koncentrovaný výkon. Dokázala bravurně zvládnout obě polohy dívky Yvetty a všechny jemné nuance, které proměna myšlení ve stejném těle přinesla. „Neznám jinou bytost, která by tohle zahrála“, řekl Jireš. Za tuto dvojroli získala Českého lva za hlavní ženský herecký výkon. Docentku hrála Slávka Budínová, role lékařů (jmenující se ve filmu podle Jirešových kolegů Jan Němec a Ivan Passer) vytvořili Jan Hartl a Karel Roden.

Tereza Brodská a Jan Hartl

Komorní psychologický snímek byl prvním filmem pro kina, který vznikl v brněnském studiu České televize (s částečným podílem francouzského koproducenta).
Foto: ceskatelevize,cz, fdb.cz

******************************************
DVOJROLE
ČR, Francie 1999
režie Jaromil Jireš
uvádí ČT 2 ve středu 9. května od 22,00 hodin


04.05.2018 - Stanislav Polauf