Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Alergie zvyšuje globální oteplování, špinavé ovzduší i stres



Úvodník: Počet alergiků stoupá s globálním oteplováním. V Evropě je až 40 % osob trpících respiračními alergiemi postiženo alergií na pyl, ale přibližně jen 15 % nemocných má nemoc potvrzenou alergologem. Přitom alergie na trávy odpovídá za více než polovinu případů alergické rýmy v Evropě. Čísla neustále stoupají a protože 70 % alergiků udává, že se kvůli alergii cítí limitováno při každodenních činnostech, je na čase zjistit, jak můžete dostat alergii na pyly pod kontrolu.



Článek: Říká se tomu sezónní alergická rýma a projevovala se v době, kdy jsou rostliny v reprodukční fázi. Tato fáze se ale čím dál víc protahuje, což je dáno několika faktory. Největší vliv má globální oteplování. Teplejší počasí začíná dříve a končí později a rostliny rostou rychleji. Jenže tím i pylová sezóna trvá delší dobu. A je silnější a agresivnější. Tomu přispívá také fakt, že se k nám dováží rostliny, které se u nás nikdy nevyskytovaly. Komu by se nelíbil třeba takový olivovník? Jenže například právě ten u nás původně nerostl.
&Spinavé ovzduší mění strukturu pylových zrn
Za zvyšující se počet alergiků může také znečištěné ovzduší. „Znečištěné ovzduší dráždí nosní sliznici, tím mohou oslabené dýchací cesty reagovat zvýšeně i na alergeny. Nečistoty také mohou přilnout k pylovým zrnkům, tím způsobí změnu jejich trojrozměrné struktury a pyl se stane agresivnějším. A tím se ještě víc zvýší pravděpodobnost, že nám může vyvolat zánět dýchacích cest,“ říká alergolog MUDr. Radek Klubal z Medicínského centra Praha a pokračuje: „&Skodlivé účinky má také stres, protože přetěžuje náš imunitní systém. Tělo je tak ohroženo a roste riziko propuknutí alergické rýmy a astmatu.“
Stres umocňuje alergii
Je to logické. Stres přispívá k oslabení imunity i ke zhoršování alergických příznaků, které se stresem umocňují. Když je někdo nevyspalý, kašle víc, než když je vyspalý. Pravděpodobně se se stresem objevují také nové alergie.
K tomu, aby proběhla alergická reakce, stačí opravdu velmi malé množství pylu. „Čím menší velikost pylového zrna, tím hlouběji do dýchacích cest může proniknout a tím větší potíže může způsobit,“ říká MUDr. Klubal. Množství pylu ve vzduchu se zvyšuje při suchém, horkém a slunečném počasí. Pylová zrna se mohou přenášet i na velkou vzdálenost. Může za to nejen vítr a voda, ale i srst zvířat a hmyz. Pokud jste alergičtí, vyhněte se v takových dnech místům, kde se vaše alergeny nachází – pole, vysoká tráva, lesy i parky. Zavírejte okna tehdy, když je teplota nejvyšší a vyhýbejte se namáhavé fyzické aktivitě venku.
Jak dále snížit nepříjemný pyl?
 
Další podpůrná opatření pro alergika:
  1. Vylučte psychickou zátěž.
  2. Pamatujte, že víření prachu suchou prachovkou nepomůže stejně jako luxování.
  3. Péřové deky a polštáře vyměňte za protialergické. Ložní prádlo měňte minimálně jednou týdně.
  4. V době největšího pylového výskytu se snažte nevětrat.
  5. Omezte kontakt se zvířaty.
  6. Vyhýbejte se nachlazeným.
  7. Stáhněte si aplikaci Pyly.cz. Nejen, že uvidíte neustále aktualizované pylové zpravodajství, ale najdete tam i katalog rizikových alergenů s vegetačním kalendářem a lokalitou výskytu rostlin na území České republiky, fotografie a botanické znaky rostlin, a dokonce i adresář lékařů a lékáren s GPS navigací. Aplikace je zdarma, ovšem registrovaným klientům je nabízena také možnost zajištění výdeje medikace v nejbližší lékárně, případně lze domluvit také akutní ošetření u nejbližšího lékaře.



09.05.2018 - Aneta Šimonková