Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - TAH PĚŠCEM – TV tip – Souboj velmocí nejen na šachovniciÚvodník: Šachová hra může připadat mnohým jako nudná a bez napětí. Takže před filmem, který se zabývá bojem o titul šachového krále světa, byste mohli dát přednost jinému televiznímu programu. Stačí se však chvíli dívat na TAH PĚŠCEM a zjistíte, že nejde o lekci šachů, ale o mnohem víc. Ve hře je nejen prestiž dvou velmocí v době studené války, ale i osobní problémy toho nejlepšího šachisty sedmdesátých let Bobbyho Fischera.


Článek:Robert James Fischer, světu známý jako Bobby Fischer vyrostl v Brooklynu a byl zázračným dítětem od mládí a už v patnácti letech se stal šachovým velmistrem Spojených států. Je cílevědomý, chce na vrchol. Na světový trůn. Příležitost dostane v roce 1972, kdy je pozván do Reykjaviku, kde bude na mistrovství světa jeho soupeřem špičkový ruský šachista a dosavadní mistr světa Boris Spasskij (Liev Schreiber). Média z nadcházejícího souboje šílí, mluví se o „zápasu století“ – vždyť je doba studené války, obě velmoci mezi sebou soupeří a oběma jde o prestiž. A zdaleka ne jen v šachu.


Bobby Fischer se na zápas pečlivě připravuje ale jeho nároky stále stoupají a celému týmu působí starosti. I když si myslíte po krátkém seznámení s jeho životopisem, že Bobbymu rozumíte, najednou se projevuje jako málo známý a nevypočitatelný člověk, od něhož nevíte, co čekat. Film se nesoustřeďuje na šachový boj a nesleduje jednotlivé tahy. Spíše se pokouší proniknout do duše mlčenlivého, na hru soustředěného hráče a zachytit nejen napětí zápalu pro hru, ale odhalovat i psychické problémy, které sužují jeho mysl. Díky dokonalému střihu máme jako diváci možnost sledovat jak se Bobby cítí, jak ho vyvádí z rovnováhy vše, co narušuje ticho a jeho soustředění, ať je to již ťukání, šepot či větší šum. Napětí je v tom, jak se s tím mistr vyrovná. I v tichu se může skrývat napětí...


Film však není jen životopisným dramatem. Jde zároveň o film vpravdě politický. Představí nám zákulisí souboje o světovládu mezi USA a SSSR, v němž je souboj Fischera se Spasskim jen drobným kamínkem. V duchu názvu filmu Pawn Sacrifice je sám šachista jako pěšec obětován v rámci velké mezinárodní hry, v níž Američané chtějí za každou cenu vyhrát – ať je to na jakémkoli poli včetně pole šachového. Bojácný a zakomplexovaný Bobby začíná působit problémy. V tom je boj dvou šachistů univerzální výpovědí o době, kdy se odehrává a jaksi mimochodem ji dobře charakterizuje.
 
Liev Schreiber / Tobey Maguire
Zásluhu na celkovém vyznění má samozřejmě představitel hlavní role – Tobey Maguire, známý nejen jako Spider-man z 2. a 3. části série, ale i z rolí sirotka v Pravidlech moštárny, spisovatele v dramatu Velký Gatsby či chlapce z fantastické komedie MěstečkoPleasenville. Producent, scénárista a režisér Edward Zwick zaujal už válečným dramatem Glory, romantickou ságou Legenda o vášni, thrillerem Stav obležení a v poslední době romantickou komedií Láska a jiné závislosti. TAH PĚŠCEM dokazuje, že dovede s úspěchem zvládnout různé žánry a dát i do obyčejného příběhu obecnější rámec.
Foto: fdb.pl, gorila.sk, csfd.cz
********************************************
TAH PĚŠCEM
(Pawn Sacrifice)
USA 2014, režie Edward Zwick
uvádí Barrandov plus ve čtvrtek 26. července od 22,35 hodin


20.07.2018 - Stanislav Polauf