Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - KAFE A CIGÁRA – minipříběhy spojené rituálem pití kávy a vychutnání cigaretÚvodník: Filmy krále amerického nezávislého filmu Jima Jarmusche jsou v současné době prezentovány Českou televizí. Od filmů Trvalá dovolená a Podivnější než ráj přes Mimo zákon, Tajuplný vlak, Noc na zemi a film Mrtvý muž dospěl cyklus k dílu poměrně výlučnému – KAFE A CIGÁRA. Jde o jedenáct minipříběhů – povídek, spojených jediným tématem. Všechny se odehrávají v prostředí, kde se podává káva a kde je při ní s cigaretou v ruce možno vést duchaplné či méně duchaplné dialogy.

Článek:

Projekt Jima Jarmusche vznikal postupně od roku 1986, kdy natočil první film cyklu a k němu pak postupně přidával další a další epizody. Všechny mají shodné základní schéma. Dějištěm je vždy kavárna, jak honosná tak i spustlá, někde hraje tlumená hudba, jinde  nezazní žádný zvuk. Úroveň podniku tak lze posuzovat jen podle způsobu podávání kávy a šálku či hrnečku, v němž je servírována. Možná jde někdy i o bistro či podobný podnik. Divák ho vždy spatří jen v detailech – pozornost je upřena výhradně na konzumenty. Vždy dvě nebo tři osoby se setkají a vedou „řeči.“ Někdy banální, jindy smysluplné. Uživatelé slasti, kterou kafe a cigárko zajišťují, jsou  lidé zcela rozdílného ražení. Cizinec, dvojčata, podivný číšník, stylově oblečená dáma, mafiáni, amatérští lékaři, starci či rapeři – prostě panoptikum lidí, které můžete ve Spojených státech potkat.
Kafe a cigárka jsou spouštěcím mechanizmem rozhovoru, který se někdy týká zcela náhodných okolností jako je počasí či odvykání kouření, jindy dojde na zajímavější témata jako třeba dialog o genealogii, lékařskou konzultaci či uslyšíte komentář k vynálezu Nikoly Tesly. I raperský slang se dotkne vašich uší, ale také jsou tu okamžiky mlčení a vychutnávání nezdravého požitku. Prostě kafe a gigárka snesou všechno. Nic lidského jim není cizí. Minipříběhy dovolují ukázat život v jeho nekonečných projevech. Nejsou tu velké emoce ani dramata, jde spíše o náznaky, které mohou (a nemusí) skrývat smysluplné obsahy.
Ve filmu se představí třeba hollywoodská hvězda Cate Winsletová, Steve Buscemi, Steven Wright a Alfred Molina případně i komici Roberto Benigni a Bill Murray. V dalších rolích si zahráli také rapeři GZA a RZA ze slavné hiphopové formace Wu-Tang Clan i zpěváci Iggy Pop a Tom Waits. Třetí epizoda nazvaná KDESI V KALIFORNII byla oceněna Zlatou palmou za krátký film na MFF v Cannes 1993. 
Foto: cineteka.com, pinterest.com, twitter.com 

KAFE A CIGÁRA
Coffee and Cigarettes)USA, Japonsko, Itálie 2003
režie Jim Jarmusch
uvádí ČT art v pondělí 6. srpna od 20,40 hodin 


03.08.2018 - Stanislav Polauf