Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - MRTVÝ MUŽ – TV tip – Cesta do věčného zatraceníÚvodník: „Král nezávislého filmu“ Jim Jarmusch, jehož filmy nyní Česká televize uvádí, natočil v roce 1995 film MRTVÝ MUŽ, který se zvoleným westernovým rámcem vymyká z jeho tvorby. Ocitneme se na konci 19. století, v pustině divokého západu, v době rozvoje průmyslu, ale také v době štěkajících koltů, desperádů, mstitelů i genocidy „divochů“ Indiánů.

Článek:

Hlavní hrdina filmu mladý účetní William Blake (přesvědčivý Johnny Depp) cestuje po smrti svých rodičů z rodného Clevelandu až k západní hranici Spojených států. Má tam slíbenou práci v Dickinsonových železárnách. Při příjezdu zjistí, že místo je již obsazeno a majitel podniku (Robert Mitchum) ho nelítostně vykáže. Za poslední peníze si koupí lahvičku whisky. Zaplete se s místní kráskou (Milli Avitalová) a ráno v sebeobraně zabije jejího bývalého milence a shodou okolností syna majitele železáren. Zraněn, bez peněz a bez dokladů, musí utíkat z města, stane se psancem a za ním se pustí skupina najatých zabijáků.
To hlavní, čímž Jarmusch překvapil, je však další osud Billa. V pustině potká osamělého Indiána jménem NIKDO (Gary Farmer), který se stane jeho ochráncem a průvodcem. Postava Indiána, vyvrženého jak bělochy tak i vlastními lidmi, vnese do příběhu mystický prvek. NIKDO v Billovi vidí podle jména reinkarnaci anglického básníka Williama Blakeho (ten zemřel v roce 1827), jehož básně zná ze svého nedobrovolného pobytu v Británii. Indián dá Billovi nejen potřebné rady do života a připraví ho na osud pohotového bojovníka, ale hlavně mu jde o jeho duchovní cestu.
„Smrt je jedinou životní jistotou a zároveň představuje největší mystérium,“ řekl režisér a vysvětlil, že zatímco Billy vnímá své putování s cílem přežít, NIKDO v něm vidí nepřetržitý obraz, který má vrátit Blakea spirituální podstatě života. V očích Indiána se Blakeova duše „zatoulala“ a nedopatřením se ocitla v nesprávném těle. Proto je třeba ji zachránit, navrátit ji tam odkud přišla, do světa „za zrcadlem.“
Film se vyznačuje příznačnými černobílými obrazy zaniklého světa snímané kameramanem Robby Müllerem. V mnoha směrech překračuje westernový rámec, je to až surreálný a snový obraz té doby, viděný odlišným spektrem pohledu. Jeho až bizarní atmosféru vhodně doplňuje hudba Neila Younga. Jarmusch si pohrává s motivy násilných scén, které se od pouhého náznaku přes jemně vypointované přestřelky dostanou až k šokující doslovnosti. Vedle hlavního představitele obrýleného a stále zachmuřeného Johnnyho Deppa se ve filmu objeví třeba rocker Iggy Pop (obchodník s kožešinami). I postavy Billyho Boba Thorntona, či Jareda Harrise jsou pojmenovány  po osobách známých z hudební scény.
**********************************
MRTVÝ MUŽ
Dead Man), USA, SRN 1995
režie Jim Jarmusch
uvádí ČT art v pondělí 20. srpna od 22,15 hodin

 

 

 
 

17.08.2018 - Stanislav Polauf