Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Přehlídka SCANDI představí tváře severského filmuÚvodník: Už pátý ročník přehlídky současných severských filmů SCANDI přinese do českých kin kvalitní výběr novinek i starších oblíbených titulů z islandské, dánské, švédské a norské produkce. Od 10. do 13. ledna nabídne v patnácti městech po celé republice dvě desítky filmů včetně distribučních premiér.
 

Článek:


 „V čem to je, že nás skandinávská kinematografie tak fascinuje? Proč jsou v Česku hned tři přehlídky severského filmu a každý dobrý filmový festival řadí pravidelně do programu scandi novinky nebo hned celou sekci? Nejde o náhodu, ale o trend. O filmovou kvalitu, která se nedá popsat a asi ani kopírovat. Právě autentická severská filmová atmosféra je tím, co se nám tak moc na severských filmech líbí, a co v naší kinematografii nenajdeme,“ říká Ivan Hronec, ředitel distribuční společnosti Film Europe a dodává: „SCANDI se na rozdíl od jiných severských přehlídek zaměřuje na nové a aktuální filmy.

SCANDI bylo vždy oslavou různorodosti. Obdivuhodná schopnost severských kinematografií kombinovat různé žánry a pronikat do světového kontextu výraznými tvářemi svých hereckých hvězd se letos stala stěžejním tématem přehlídky. Proč? Ústředním filmem výběru je Žena na válečné stezce (viz foto)zručná směsice černé komedie a dramatu o úzkosti ze stavu světa, která se stává součástí naší existence v éře pesimistických vyhlídek,“ říká dramaturg přehlídky Vít Schmarc. Hrdinka filmu, kterou ztvárnila přísná Halldóra Geirharðsdóttir, je žena dvou tváří – v civilním životě spořádaná postarší dáma, v tajném odvážná ekoteroristka, která svými zručnými sabotážemi udivuje celý Island. Film Žena na válečné stezce už má hlavní cenu sekce Týden kritiků z festivalu v Cannes, cenu LUX Prize Evropského parlamentu, nominaci na Nejlepší evropskou herečku pro Halldóru Geirharðsdóttir.
Vít Schmarc dále dodal: „Celou přehlídkou prostupuje charakteristicky hraniční severský humor, který nabourává konvence a dotýká se palčivých záležitostí západní civilizace. SCANDI letos vedle aktuálních snímků představí i galerii podivínů v pestrém portfoliu komedií, při kterých mrze smích na rtech. Ať už jsou severské tváře smrtelně vážné, nebo se potměšile šklebí, jedno je jisté. Z paměti je hned tak nevytěsníte. Vítejte v chladném světě samotářů, kteří nás učí lidské vřelosti.“
SCANDI 2019 představí celkem pět nových titulů, z nichž tři tituly budou uvedeny v české festivalové i distribuční premiéře či předpremiéře: titulní islandská Žena na válečné stezce, dánská tragikomedie Svátky klidu a míru ) a švédské drama Goliáš režiséra Petera Grönlunda. Dalšími novinkami, které po festivalových předpremiérách poputují do distribuce, jsou komedie  Amatéři režisérky Gabriely Pichler a rodinné drama A dýchejte klidněislandské režisérky Ísold Uggadóttir.Všechny nové tituly budou uvedeny v sekci SCANDI AKTUÁLNĚ, kde je doplní dva další snímky z uplynulého roku: norské drama podle skutečné události Ut?ya, 22. července Erika Poppeho a dánsko-norský fantasy thriller Tina a Vore  Ali Abbasiho.

V sekci SCANDI: KOMEDIE, ZE KTERÝCH MRAZÍ se diváci můžou těšit například na nejlepší evropský film roku 2017 – dánský Čtverec (režie Ruben Östlund) i další film režiséra Östlunda Vyšší moc, dále islandskou něžnou komedii Fúsi (režie Dagur Kári), švédského Muže jménem Ove (režie Hannes Holm), drsnou elegii O koních a lidech režiséra letošní novinky Žena na válečné stezce Benedikta Erlingssona a další…
Bližší podrobnosti o filmech najdou zájemci na
http://scandi.filmeurope.eu/scandi-2019-ktere-filmy-uvidite/
 

Z filmu SVÁTKY KLIDU A MÍRU
Přehlídka SCANDI zavítá kromě Prahy i do regionálních kin. Meti festivalová místa patří Brno, Frýdek-Místek, Havířov, Hradec Králové, Jablonec nad Nisou, Jihlava, Karlovy Vary, Kolín, Krnov, Mariánské Lázně, Napajedla, Ostrava, Plzeň, Prostějov, Veselí nad Lužnicí a Zlín. Podrobný program i kina, kde je možno filmy vidět najdete na výše uvedené adrese.

V Plzni bude hostit přehlídku Scandi již tradičně kulturní centrum Moving station, které tak pokračuje v ustálené sérii žánrových filmových přehlídek. „Severské filmy přehlídky SCANDI doplňují naše portfolio specifických ukázek kinematografie mezi něž patří také festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, festival animovaného filmu Animánie, přehlídka festivalového filmu z Berlína, Benátek a Cannes Be2Can a Ozvěny Ekofilmu – festivalu dokumentů s tematikou životního prostředí,“ uvedl Roman Černík, hlavní dramaturg Moving Station.
SCANDI 2019 v Plzni představí čtyři nové tituly, z nichž tři aktuálně patří mezi české festivalové i distribuční premiéry či předpremiéry: islandská Žena na válečné stezce (pátek 11. 1. v 19:00), dánská tragikomedie Svátky klidu a míru (neděle 13. 1. v 17:00) a švédské drama Goliáš (pátek 11. 1. ve 21:00). Čtveřici novinek doplní komedie Amatéři (sobota 12. 1. v 17:00) režisérky Gabriely Pichler. Přehlídku naplní také komedie o rodinném dramatu Vyšší moc (sobota 12. 1. ve 21:00) - další ukázka tvorby úspěšného dánského režiséra filmu Čtverec, Rubena Östlunda), film pro rodiny s dětmi Jo Nesb?: Doktor Proktor a vana času (neděle 13. 1. v 15:00), finská komedie Mrzout (sobota 12. 1. v 19:00) nebo dánská černá komedie Řezníci (neděle 13. 1. ve 21:00).
 
 
 

09.01.2019 - Stanislav Polauf