Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - TAJEMSTVÍ OHNIVÝCH KOULÍ - humor i poučení z pera Miloslava Švandrlíka



Úvodník: Devět let po smrti humoristy Miloslava &Svandrlíka, jehož ČERNÍ BARONI se již staly nesmrtelnými, vychází v prvním vydání kniha TAJEMSTVÍ OHNIVÝCH KOULÍ. Přes svůj název nepatří do „hororů mistra humoru“ (jako byl třeba &SUMAVSKÝ UPÍR či ČERTOVA BAŽINA), ale do pokusů o satirické zpodobení naší nedávné (a nepříliš blahé) minulosti.
 

Článek:


V kulisách „zámku spisovatelů“ na Dobříši se odehraje div, který vyděsí národní umělkyni Marii Majerovou. Ta po úspěchu SIRÉNY bezostyšně těžila z otevřené náruče výhod, poskytovaných socialistickým režimem. Nyní si na Dobříši hodlá oddechnout od denních setkávání s hornickými učni. Přejedena dortíky a naštvána tím, že si ji jeden málo informovaný soudruh spletl s nenáviděnou Marií Pujmanovou ulehla do starobylé postele, aby po chvíli vylétla jako fúrie z pokoje s příšerným řevem: „Tam. Tam jsem to viděla. Létaly tam ohnivé koule a výsměšně na mne syčely.“

Skvělý začátek pro satirický pohled na dobu padesátých let, kdy podobné věci byly brány jako „ideologická diverze“ a vládnoucí strana jen těžko připouštěla pokusy s parapsychologií, byť se jimi zabývali i sovětští soudruzi. Velký ideolog soudruh Hendrych běsní: „Socialismus není manéž“ a rád by záhadu rychle a především diskrétně nechal vyřešit. &Svandrlík mistrovsky rozehraje tuto základní situaci na všech úrovních – jak v zámku spisovatelů, kde se obtloustlému Janu Drdovi rozčilením „třesou všechny brady," tak i v ideologickém oddělení ústředního výboru strany, na Ministerstvu obrany, kde záhada zaujme generála Lomského i u samotného Antonína Novotného. Zajímavých setkání, situací i pátrání si čtenář užije, byť se konečného řešení detektivní hádanky nedočká – a ani nemůže.

Je jasné, že o „koule“ tu nejde, ale o dobu, kdy dnes již zvětralá hesla o ideologické diverzi, boji s buržoázními přežitky, ostražitosti a bdělosti před škodícími západními imperialisty, jsou zaklínadly čelních představitelů státu i politické garnitury. Jak na zámku vykřikuje Marie Majerová: „...stala jsem se obětí zákeřného útoku. Imperialističtí agenti číhají na každém kroku. Ostražitost a bdělost je naší svatou povinností.“ Na rozdíl od obecně působivých ČERNÝCH BARONŮ, v nichž najde silný humor i ten, kdo nikdy nebyl na vojně, tato kniha bude zřejmě chtít čtenáře seznámeného s tehdejšími poměry, znajícího jména jako Hendrych, Lomský či Kahuda a podobně pak spisovatele Drdu, Frýdu, Barta či &Safránka. Pro mladší čtenáře je tohle už zřejmě uzavřená a málo zajímavá kapitola.

Pachtění za záhadou ohnivých koulí je humorné, ale ne zase tolik, aby vzbuzovalo hlasitý smích. Jakoby se mistr humoru krotil v zájmu dát knize širší a obecnější význam, což se ukázalo spíše jako snaha ošidná. Při pátrání po možném původu koulí najde historik Brada v análech¨historku o levobočkovi Rudolfa II., s příznačným přízviskem &Smik. Hanebný syn baronky Stradové tak dlouho šmikal zvířata a mladé dívky až ten nůž skončil i na jeho těle. Postel, na níž &Smik přišel o své mužství, byla možná ta, která se stala zdrojem starostí na Dobříši a ukrývala „dosud nepoznanou sílu, která se nemůže jen tak ztratit.“ Překvapivě tato pasáž je z celé knihy nejpůsobivější a dokazuje, že mistr humoru byl i skvělý mistr hororů.

Ať to bylo v rudolfínské době i v padesátých letech jakkoli, není důležité co se stalo a jaké následky to mělo. &Svandrlíkova kniha se s mírným nadhledem noří do naší nedávné minulosti a čtenář z ní může čerpat jak homor tak i poučení. Možná mohly být postavy politického i spisovatelského života více zkarikovány a o nich – hlavně o jejich soukromí a zálibách – mohlo být řečeno více, než jen fakt, že soudruh Novotný miloval ze všeho nejvíc mariáš. Také žárlivé vztahy mezi jednotlivými umělci socialistického realizmu na Dobříši mohly posloužit k mnoha humorným scénám. Je také škoda, že se autor vzdal možné konfrontace mezi sokyněmi Majerovou a Pujmanovou – ale to jsou jen povzdechnutí nad posmrtně vydaným dílem, které sice nepatří mezi nejlepší autorovy knihy, ale zase příliš nezklame.
****************************************************
Miloslav &Svandrlík : TAJEMSTVÍ OHNIVÝCH KOULÍ
vydalo nakladatelství Epocha s.r.o. v Praze roku 2018

 

26.02.2019 - Stanislav Polauf