Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Eva Jiřičná stále v DOXuÚvodník: Už jste se u nás dočetli, že k významnému jubileu naší vynikající architekty Evy Jiřičné uspořádalo Centrum současného umění DOX retrospektivní výstavu její tvorby. Můžete navštívit nejen expozici, ale i doprovodné programy, které stojí za to. 

Článek:

Koncepce doprovodných akcí rozhodně stojí za to. Nadchne nejen fanoušky architektury, mohou se zde edukovat děti, které se tak zábavnou formou vzdělají. Výstava  o tvorbě věhlasné architektky, která našla v dobách totality útočiště v Anglii, kde dosud žije, aspiruje na jednu z nejúspěšnějších akcí DOXu v celé jeho historii. Už jen vyprodané vstupenky na dnešní přednášku Evy Jiřičné svědčí o fenomenálním úspěchu.

Abyste si ho také užili, zarezervujte si v diáři další data: 

22. 5. od 18:00 - VIZE PRAHY / Eva Jiřičná jako inspirace pro Prahu. Diskusní panel ve spolupráci se soukromou školou architektury ARCHIP.

27. 5. od 18:00 - JIŘIČNÁ OČIMA: ZDENĚK LUKEŠ / Komentovaná prohlídka výstavy s historikem architektury Zdeňkem Lukešem.

8.6 od 15:00 - ORANŽERIÍ SE ZDEŇKEM LUKEŠEM / Komentovaná prohlídka

19. 6. od 18:00 - PANELOVÁ DISKUZE na téma žena v architektuře, moderuje Milota Sidorová (Women Public Space Prague).

LONDÝN EVY JIŘIČNÉ - Přednáška v britské metropoli ve spolupráci s Českým centrem Londýn. Zde sledujte www.dox.cz či london.czechcentres.cz

NOISY TALK - Architektura a design formou přednášky pro rodiče a jejich děti. Pozor, bude to hlasité!

 

KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY S LEKTOREM CENTRA DOX 12. 5., 26. 5., 23. 6., 14. 7. 11. 8. - 16:00 - 17:00

 

Vzdělávací programy pro školy (na objednávku):

Umění v kapse / Art in Your Pocket - Kde je hranice umění, designu a architektury? Divák jako její spolutvůrce díla.
S kůží na trh / Bodies on the Line - Proč je důležitá rozmanitost (nejen) v architektuře? A jakou roli hrají osobnosti tvůrců?
Prostor k manipulaci / Space for Manipulation - Každá budova vymezuje svůj prostor. Jak takový prostor vymezuje a omezuje nás?


Výstava s názvem JIŘIČNÁ představuje formou multimediální instalace tvorbu Evy Jiřičné v jedinečném pojetí. Expozice nabídne ukázky originální projektové dokumentace i architektonické modely řady významných realizací Evy Jiřičné. Těžištěm výstavy je monumentální skleněné schodiště vytvořené v roce 1994 pro interiér pařížské pobočky sítě obchodů Joan & David. Po uzavření pobočky na jaře roku 1998 bylo schodiště demontováno a díky osobní iniciativě pana Jiřího Kejvala převezeno do České republiky. Po více než 20 letech bylo nyní zrestaurováno speciálně pro účely výstavy v Centru DOX.

Expozice je k vidění do 12. srpna tohoto roku.

Zdroj: www.DOX.cz09.05.2019 - Aneta Šimonková