Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - LOVCI HLAV – TV tip - Moderní severský kriminální thrillerÚvodník: Po obrovském úspěchu tří dílů bestselleru Stiga Larsona MILÉNIUM se severské detektivky staly senzací po celém světě. Nejen, že příběhy Lisbeth Salanderové a Mikaela Blomkvista pokračují v dílech Davida Lagecranze, ale objevila se celá škála výborných spisovatelů, mezi nimi i stále populárnější Jo Nesbø.
 

Článek:

Název filmu Lovci hlav by mohl někoho děsit. Nutno tedy hned v úvodu vysvětlit, že "lovci hlav"jsou v Norsku vyhledávači talentů. Mezi ně patří i hlavní hrdina Roger Brown. Je ve své oboru nejúspěšnějším, za manželku má překrásnou galeristku a k tomu vše, co patří k životu "na úrovni."
Žije však silně nad poměry a tak si přilepšuje krádežemi uměleckých děl. Když najde Greva - ideálního kandidáta na talent roku zjistí, že kromě "talentu" je zároveň majitelem jednoho z nejžádanějších obrazů v dějinách umění - Rubensova Lovu na kance. Roger nemůže jinak než se chopit příležitosti a pokusit se o "krádež století." Brzy však narazí na problém a tentokrát to nejsou peníze, které by ho mohly poslat ke dnu...
Film je adaptací mimořádně úspěšného románu dnes již světoznámého norského detektivkáře Joa Nesbøa, autora o němž se píše jako o "dalším Stiegu Larssonovi." Po sedmi románech s Harrym Holem si vzal Nesbø načas volno a v roce 2008 napsal svižný thriller LOVCI HLAV. Zužitkoval v něm své zkušenosti z let strávených ve světě finančních analytiků, který vykreslil s mistrnou dávkou černého humoru Podle knihy (česky vyšla v roce 2011) vznikl o tři roky později film v režii Mortena Tylduma (KÁMOŠ, KÓD ENIGMY). V hlavní roli se objeví Aksel Hennie a po jeho boku charismatický Nikolaj Coster-Waldau (ČERNÝ JESTŘÁB SESTŘELEN, FIREWALL či KRÁLOVSTVÍ NEBESKÉ) v roli armádního specialisty na sledování lidí.
"Je to film, který v sobě nese veliký příběh, ale zároveň se nebojí vás rozesmát nebo vás přinutit lapat po dechu napětím," říká režisér Morten Tyldum (Kámoš). Lapat po dechu můžete i vy u televizní obrazovky.
----------------------------
LOVCI HLAV
(Hodejegerne)
Norsko, Švésko, Dánsko, SRN 2011
režie Morton Tyldum
uvádí v sobotu 28. září od 22,50 hodin ČT 2

 
 
 

20.09.2019 - Stanislav Polauf