Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Váleční veteráni jako předjubilejní 99. osobností v projektu Kořeny osobností



Úvodník: V čase barevného podzimu a na sklonku babího léta přivítala trojská botanická zahrada návštěvu z nejčestnějších – české válečné veterány, kteří se zapojili do projektu Kořeny osobností a společně zasadili již 102. strom projektu. Zároveň se tak připojili k devadesáti osmi osobnostem, které symbolickou výsadbou zanechali své kořeny v botanické zahradě před nimi. Sázení nádherné lípy malolisté se ujali tito pánové: za novodobé veterány plk. v. v. MUDr. Pavel Budinský, Ph.D., účastník války v Perském zálivu a několika dalších humanitárních a mírových misí; za veterány z druhé světové války brig. gen. Václav Kuchynka, účastník bojů na Dukle, a za letce RAF RNDr. Tomáš Lom, příslušník 311. bombardovací perutě.

Článek:

Trojská botanická zahrada chce symbolicky vzdát hold všem veteránům, kteří statečně bojovali za naši republiku, ať už za druhé světové války, nebo v dobách nedávných. „Ne náhodou jsme pro tuto příležitost vybrali český národní strom – lípu, a to potomka památné tisícileté lípy rostoucí na návsi ve středočeské obci Stará Lysá, kde podle pověsti tábořil husitský hejtman Prokop Holý, když táhl k Lipanům,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy. „Chceme tím poděkovat všem, kteří v minulosti bojovali za český národ a jeho svobodu.“

Řady veteránů z druhé světové války, tedy účastníků boje za národní osvobození v letech 1939 až 1945, přišel do botanické zahrady zastoupit brig. gen. Václav Kuchynka (* 1925). Ten se v letech 1941 až 1944 aktivně podílel na činnosti ilegální organizace volyňských Čechů Blaník a prodělal boje u karpatských vesnic Machnowka a Wrocanka v rámci karpatsko-dukelské operace. Přes utrpěné zranění se zúčastnil i následného osvobozování Československa. Je držitelem vysokých vojenských vyznamenání. Brigádní generál Václav Kuchynka dlouhá léta působí v Československé obci legionářské (ČsOL) i Svazu bojovníků za svobodu, v obou organizacích zastával vysoké funkce, v ČsOL je místopředsedou.

Za veterány novodobé, tedy účastníky zahraničních mírových misí, na kterých se Česká republika začala podílet po roce 1989, se zúčastnil kpt.v.v. Josef Skalka. Jednou z prvních mírových misí bylo vyslání čs. vojenské jednotky do bývalé Jugoslávie, na území tehdejší Republiky Srbská Krajina v roce 1993 pod hlavičkou OSN a právě na této misi (UNPROFOR) nechyběl ani kpt.v.v. Josef Skalka.(*1954). Další jeho účastí byly v roce 1994–1995 další dvě mírové mise OSN, opět na území bývalé Jugoslávie (mise UNPROFOR a UNCRO). Celková doba jeho účasti v zahraničních misích činila 18 měsíců. V činné službě vojáka z povolání zastával několik velitelských funkcí, sloužil v několika posádkách, naposled sloužil jako zástupce velitele roty v posádce Přáslavice. V současné době je zaměstnancem Magistrátu hl. m. Prahy a pracuje u Městské policie hl. m. Prahy. Kpt.v.v. Josef Skalka, je dlouholetým členem Československé obce legionářské a členem Sdružení válečných veteránů.

Čestným zástupcem českých letců RAF byl příslušník 311. bombardovací perutě RNDr. Tomáš Lom (* 1924). Češi v jednotkách britské Royal Air Force byli významnou součástí boje proti nacismu za druhé světové války. Rodina RNDr. Tomáše Loma, rozeného Löwenstein, musela vzhledem ke svému židovskému původu před nástupem německé okupace emigrovat do Anglie. V roce 1942 tam vstoupil Tomáš Lom do armády a v roce 1944 absolvoval výcvik radiooperátorů a palubních střelců. Poté nastoupil službu u 311. československé perutě RAF v posádce kapitána Hořejšího a později byl převelen k 111. OTU Nassau na Bahamských ostrovech. Po válce se Tomáš Lom vrátil do Prahy, kde se zabýval vědeckou prací.

„Vysazený strom je třímetrový exemplář lípy malolisté, roub památného stromu ze Staré Lysé. Lípa malolistá je v přírodě statný opadavý strom z čeledi slézovitých (Malvaceae), který dorůstá 30 a více metrů. Vyskytuje se prakticky po celém území České republiky. Pokud je součástí porostů, dožívá se 150 let, jako samostatně rostoucí strom až 400 let. Lípa se v roce 1848 stala naším oficiálním národním symbolem, a proto můžeme nalézt lipové ratolesti na mnoha oficiálních symbolech České republiky – třeba na standartě prezidenta, státní pečeti, bankovkách i vojenských uniformách,“ vysvětluje výběr stromu pro válečné veterány Tomáš Vencálek, kurátor dřevin mírného pásma Botanické zahrady hl. m. Prahy.

O projektu Kořeny osobností

Projekt Kořeny osobností pomáhá Botanické zahradě hl. m. Prahy již desátým rokem přitahovat pozornost návštěvníků k vzácným rostlinným exemplářům z nejrůznějších koutů světa. Díky propojení jejich vysazování s nejvýznamnějšími českými i zahraničními osobnostmi 20. a 21. století se podařilo výrazně zvýšit zájem široké veřejnosti o cenné rostliny, dřeviny a stromy a trojskou botanickou zahradu celkově.

Do projektu Kořeny osobností se zapojují známí umělci, sportovci, vědci, státníci či myslitelé i představitelé charity. Vedle objevování vzácných rostlin si návštěvníci botanické zahrady mohou připomenout velké příběhy jejich patronů, mezi kterými jsou například prezident Václav Havel, Jeho Svatost 14. dalajlama, sir Nicholas George Winton, světoznámý španělský obuvník českého původu Manolo Blahník, bývalá ministryně zahraničních věcí USA Madeleine Albrightová, držitel Oscara Miloš Forman či jeden z největších Čechů – Jára Cimrman. Návštěvníci se snadno zorientují podle podrobné mapky projektu Kořeny osobností, která obsahuje kompletní seznam rostlin i osobností a je k dispozici ve všech pokladnách zahrady.

Projekt má ambici postupně představit až 150 významných osobností nejen České republiky, ale i světa a stejný počet vzácných rostlinných exemplářů, které se mnohdy ve volné přírodě již téměř nevyskytují či stojí před úplným vymizením.

K dnešnímu dni se do projektu zapojilo již 98 známých osobností. V letošním roce si svůj strom vysadil Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy, Ester Ledecká, snowboardistka a alpská lyžařka, a český lezec Adam Ondra. 14. srpna se k nim připojil také legendární Čtyřlístek a jejich autor Jaroslav Němeček a herečka Alena Vránová.





22.10.2019 - Aneta Šimonková