Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Naučte děti poznávat zvířecí stopyÚvodník: ... a to úplně jednoduše. Pořiďte jim krásnou novou knihu Kdopak to tu běžel? vydanou v nakladatelství Kazda. Podnázev knihy slibuje vzrušující cestu po stopách zvířat, což stvrzuji svým podpisem. Kniha obsahuje zvířecí stopy ve skutečné velikosti, které lze porovnat se skutečnými stopami - a každé stopování je přece tak vzrušující a zábavné!

Článek: Kniha o čtvercových rozměrech 265 x 265 mm je plnobarevná, obsahuje 28 stran a potěší už ty nejmenší čtenáře. Je totiž určena pro děti od čtyř let.

Každý dvojlist obsahuje jak reálně velké stopy jednoho či více zvířat, tak pár informací přímo o nich. Nechybí samozřejmě obrázek celého těla stopovaného zvířete a pár řádků textu, který je psaný středně velkým písmem (při troše dobré vůle ho zvládne i pilný prvňák, ale typická velikost písma pro začínajícího čtenáře to bohužel není - což je ovšem jediný drobný nedostatek této úžasné publikace).
 
Děti se díky knize, která nenásilně inspiruje k výletům do přírody, dozví o rozdílech stop myších a krysích, psích a liščích, kosích a vraních. Naučí se poznat stopy zajíce, jezevce, divokého prasete a několika dalších zvířat, vše v životní velikosti, takže velmi reálné. Nakonec nechybí otisky stopy lidské a i k nim jako obvykle zajímavý doplňující text, jehož ukázku příkládám:

Jak vypadají tvé otisky ve sněhu? Zaposlouchej se, jak zní, když kráčíš čerstvě napadaný sněhem! Sníh se skládá z velkého množství maličkých ledových krystalů. Když na ně stoupneš, stlačí se dohromady a rozlámou se.

S knihou Kdopak to tu běžel? budeme o to víc doufat, že ten sníh nakonec napadne. I když zkoumat se dají i stopy v blátě, přestože to není taková romantika.  


Kdopak to tu běžel? 
Svenja Ernstern, Christine Henkel
Nakladatelství Kazda, 2019
Zdroj: https://www.knihykazda.cz/kdopak-to-tu-bezel/

07.12.2019 - Renata Šindelářová