Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - HINDENBURG – TV tip – tragický konec německé pýchyÚvodník: Hindenburg bylo jméno největší vzducholodi, kterou chtělo Německo oslnit svět. Zeppelin (podle slavného tvůrce vzducholodí)  vzlétl roku 1937 přes Atlantik do Spojených států. 6. května těsně před přistáním nad Lakehurstem ve státě New Jersey však došlo ke katastrofě, která navždy ukončila další lety vzducholodí.
 

Článek:
HINDENBURG nebyl jenom tak nějaký zeppelin - na délku měřil 245 metrů měl průměr 41 metrů, byl z hliníkové slitiny a ovládaly ho čtyři deiselové motory. Mohl pojmout až 73 pasažérů a jako obsluhu měl 61 členů posádky. Při tragédii toho osudného dne zahynulo 13 pasažérů a 22 členů posádky. O příčině zkázy létajícího monstra se spekulovalo (a stále spekuluje), ale zřejmě vyhrála hypotéza o jiskře statické elektřiny. O tom všem vypráví několik dokumentárních filmů, vzniklých především pro televizi. Kniha Michaela MacDonalda Mooneyho vsugerovala čtenářům názor, že zeppelin zničila bomba bojovníků hnutí odporu, ovšem propaganda třetí říše nikdy nepřiznala, že symbol hitlerovské pýchy mohla zničit sabotáž.

V roce 1975 podle knihy natočil dramatický katastrofický film jeden ze zasloužilých hollywoodských režisérů Robert Wise, proslavený třeba muzikály WEST SIDE STORY či ZA ZVUKŮ HUDBY, případně  scifi KMEN ANDROMEDA. Sám uvedl, že existuje znamenitý dokumentární materiál, natočený v době katastrofy a přiznal, že je „značně lepší, než bychom mohli sami zrealizovat.“ Přesto se ve studiu 12 společnosti Universal se pustil velký štáb do příprav filmu a šlo hlavně o dokonalost speciálních efektů.
Film vychází z toho, že jistá vědma v roce 1937 tuto katastrofu předpověděla a poslala ji písemně německému velvyslanectví. Německá pýcha však nemohla ustoupit – Titanik nebes, jak se říkalo, musel vzlétnout, aby doložil a potvrdil převahu německé techniky a sílu budoucí německé říše. Jako hypotézu zařadil scénárista Nelson Gidding domněnku, že na palubě přítomný německý rozvědčík odhalí sabotáž, ale protože dojde k nepředvídaným okolnostem při přistání, nepodaří se mu katastrofě zabránit.

Výpravný film, oceněný za nejlepší efekty a za zvuk, hojně využívá archivní materiály z cesty vzducholodi. Označení „katastrofický film“ překračuje v tom, jak pokouší analyzovat složitou politickou situaci dva roky před výbuchem druhé světové války. Z hereckých tváří zaujmou především George C. Scott jako plukovník Ritter a Anne Bancroftová v roli hraběnky.
Fota: csfd.cz, amazon.com

*******************************
HINDENBURG
USA 1975, režie Robert Wise
uvádí ČT2 v pondělí 10. února od 21,45 hodin

 
 
 
 

07.02.2020 - Stanislav Polauf