Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - TOUHA ZVANÁ ANADA - TV tip – filmová balada o osudové milostné vášniÚvodník: Režisérský tandem Jan Kádár a Elmar Klos si po filmu OBCHOD NA KORZE, jedním z nejvýznamnějších snímků naší kinematografie oceněném v roce 1966 americkým Oscarem, musel počkat na další práci celé čtyři roky. Předtím spolu natočili celkem sedm filmů od ÚNOSU v roce 1952 až po vysoce aktuální filmy SMRT SI ŘÍKÁ ENGELCHEN a OBŽALOVANÝ. Ne že by nabídky na film neměli, ale sešlo třeba z natočení VÁLKY S MLOKY s americkou producentkou paní Desmaraisovou a na přepis Mňačkova románu JAK CHUTNÁ MOC stále ještě nebyla ta správná doba.
 

Článek:Přesto oznámení, že budou na Slovensku realizovat přepis baladického románu maďarského spisovatele Lajose Zináhyho NĚCO NESE VODA překvapilo. Hlavně únikem od společenské angažovanosti posledních filmů k milostné baladě. Původně to byla americká zakázka a až později došlo k dohodě s Barrandovem a k natočení koprodukčního filmu se společností M.P.O, Production Inc. New York.

Rade Markovič
TOUHA ZVANÁ ANADA je příběh zcela intimní. Odehrává se ve dvacátých letech na březích Dunaje a poznáme v něm život dunajského rybáře Jánoše, žijícího v poklidném soužití se svojí rodinou a přírodou. Jeho dosavadní život je jednoho dne narušen tím, že v řece vyloví „mořskou pannu.“ neznámou krásnou polomrtvou dívku. Okamžitě se do krasavice zamiluje a ač se tomu brání jakkoli, nakonec převaze citů podlehne. Jeho neovladatelná milostná vášeň zlomí morální závazky a překročí hranici dovoleného. Za touto hranicí už je možné všechno, i zločin...
 
Milena Dravičová, Pola Pritchettová
Tvůrci dali této baladě neobvyklý tvar. Místo jednoduché časové posloupnosti, jakou by si podobný příběh vyžádal, zvolili metodu moderního filmu. V té se prolíná minulost s přítomností, podstatnou roli zde hrají vzpomínky, sny a vidiny aktérů. Navíc je tu (možná zbytečná) trojice námořníků (Jozef Kroner, Gustáv Valach a Vlado Müller), , kteří jako porota (či antický chór) komentují hrdinovo počínání a děj posouvají kupředu.

Pola Pritchettová
Ještě jsme nezmínili, že do hlavní rolí vybrali režiséři srbského herce Rudo Markoviče, s nímž se setkali již při realizaci filmu TŘI PŘÁNÍ. Tajemnou Anadu ztělesnila Američanka Pola Pritchettová, až dosud neznámá fotomodelka. Významnou roli zde má Milena Dravičová, srbská herečka v roli rybářovy ženy Zuzky. Jejího starého otce hraje Jaroslav Marvan.

Pola Pritchettová
Prostý a lidský příběh filmu byl natočen ve slovenštině. Mimořádně krásné záběry úchvatné dunajské lužní krajiny, dávající příběhu širší rozměr přírodního mýtu. Jsou dílem kameramana Vladimíra Novotného. Jen pro zajímavost – tyto záběry mají dnes až dokumentární hodnotu. Tento svět již dnes neexistuje, musel ustoupit při stavbě vodního díla Gabčíkovo-Nagymaros.
*****************************************
TOUHA ZVANÁ ANADA (Desire Called Anada/Adrift)
Československo, USA 1969
režie Ján Kadár, Elmar Klos
uvádí v pondělí 16. března Československo od 20,20 hodin

 
 


 
 
 

13.03.2020 - Stanislav Polauf