Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Zastavme zbytečné umírání v krajině bez jedů!Úvodník: 30. dubna 2020 byli na Moravě nalezeni otrávení orli mořští, kriticky ohrožený druh. Příčinou byl již zakázaný jed karbofuran, kterým neznámý pachatel pravděpodobně trávil hraboše. 11. května 2020 bylo kvůli chemickému postřiku pšenice na Pardubicku zlikvidováno mnoho včelstev. A podobných přírodních tragédií se odehrává denně neustále pořád dost.
Používáme nadměrné množství jedů a ničíme tím přírodu, ale také sami sebe! Podřezáváme si pod sebou větev. Pokud vám to není jedno, zastavte používání jedů v krajině!

Článek:
o můžete udělat?

Jedinečnou možností je budování přirozených přírodních zahrad, na nichž budete mít aspoň kousek nepokesané, chemicky neošetřené louky, rybníček k napájení. Můžete tu zajistit zázemí hmyzu, ptactvu, ale i dalším živočichům (veverkám, ježkům, ještěrkám). Pokud cokoliv pěstujete, nemusíte nutně likvidovat škůdce chemicky, vždycky lze najít mnoho náhradních způsobů, pastičkami počínaje a domácky vyrobenými bio postřiky konče. Můžeme také používat ekologické přípravky.

Plošné užívání nebezpečných pesticidů v zemědělství lze zastavit jedině politicky. Aby byl slyšet váš hlas, můžete se připojit buď k obecné petici Stop pesticidům - zachraňme včely, nebo ke konkrétní petici Krajina bez jedů, kterou iniciovali senátoři Petr Orel a Přemysl Rabas a která řeší používání vysoce škodlivého přípravku STUTOX II. (Necháváme se inspirovat Slovenskou republikou, kde je již tento pesticid zakázán.)
 

Zpráva o zabitých orlech mořských na Moravě 

Zpráva o zabitých včelstvech na Pardubicku

Video na YOUTUBE - petice Krajina bez jedů

PODEPSAT PETICI STOP PESTICIDŮM - ZACHRAŇME VČELY

PODEPSAT PETICI KRAJINA BEZ JEDŮ
 28.05.2020 - Renata Šindelářová