Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Zápisník cholerika: Když si smíchy poprskáte rouškuÚvodník: Můžete se začíst do dlouhé ságy plné desítek bájných postav, můžete sáhnout po červené knihovně a áchat nad osudy hlavních hrdinů... anebo můžete zvolit sérii těhle svižných a humorem překypujících postřehů a zážitků, které vám zvednou náladu ještě na další týden. A to je teď velmi potřeba. 

Článek: Jak se dneska máte? Na tuhle banální otázku existuje nespočet odpovědí, ale většina z nás se spokojí s: "Dobrý" nebo třeba "Úplně na prd!". Cholerik dokáže svojí verzi odpovědi dotáhnout k dokonalosti na několikastránkovém líčení "běžného" dne. Problémy v práci? Návštěva kolegovy dcerky? Nákupy? To všechno představuje situace hnané ad absurdum autorovým nevšedním cynismem, úsečnými hláškami jako ze sitcomů se skvělým scénářem a hlavně humorem.

Cholerik dokáže glosovat běžnou situaci brilantními přirovnáními, které vás svým nahledem a přesností srazí smíchy do kolen. Můžeme se jen ptát, nakolik se které příhody zamotaly vinou osudu anebo vinou vypravěče, jisté ale je, že pozorný čtenář si může odnést seznam "hlášek", které v nasazení do běžné komunikace zajisté přinesou vavříny úspěchu.

Skvělým tahem je formát textu - krátké příběhy, které můžete libovolně přeskakovat, knížku odkládat a zase se k ní vracet. Publikace si drží minimalistickou grafickou úpravu s trefnými ilustracemi, kde v dobrém platí, že méně je někdy více. Zbývá jen čekat, zda se autor časem vybičuje k pokračování v podobě druhého dílu. 
 


Zápisník cholerika
Aleš Křen

Soubor humoristických textů, v nichž autor s nadhledem a lehkým cynismem komentuje každodenní dění okolo sebe.

Existují lidé, kteří prožijí celý svůj život bez toho, aby se jim přihodilo něco dramatického. Pak je tu ovšem další druh lidí. Ti nemohou ani přejít přes ulici, aniž by se to obešlo bez nějaké opičárny nebo bez toho, aby na ně začal mluvit hořící keř. Kniha přibližuje životní peripetie jednoho Pražáka – ať už jde o zážitky pracovní, šermířské, či osobní – odehrávající se v bizarním kolotoči historek, náhod a shod okolností.

Ilustrátor: Markéta Kalkušová
Počet stran: 208
Nakladatelství: Pointa

10.02.2021 - Michaela Wilhelmová