Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Zdenek Merta slaví sedmdesátinyÚvodník: Úspěšný hudebník Zdenek Merta slaví životní jubileum a při té příležitosti se koná koncert k jeho sedmdesátinám. To ale není zdaleka vše, také vychází pozoruhodná kniha či album. 
 

Článek: Koncert se bude konat 29. června na Hudební scéně Městského divadla Brno a představení natočí Česká televize. Hudební materiál se skládá převážně z crossoverových skladeb a nejlepších autorových muzikálových čísel. Je doplněn výňatky z programu Z. M. u klavíru, ve kterém skladatel pravidelně prezentuje své pohledy na hudbu a představuje své hosty.
V programu ZDENEK MERTA 70 zazní i hudba z připravovaného autorského klavírního albaZ. M. u klavíru, (vyjde v září u Supraphonu) – jedná se o instrumentální i pěvecká dueta s různými hosty. Jimi budou Zora Jandová, Lukáš Janota, Ondřej Jurčeka, Esther Mertová, Ondřej Ruml, Jiří Vodička a další. 


ZDENEK MERTA U KLAVÍRU

Další projekt k narozeninám hudebníka. Knížka a autorské klavírní album. Nahrávky – instrumentální i pěvecké duety protagonisty s jednotlivými hosty - mapují jeho skladatelský život v průběhu posledních padesáti let. Projekt je velmi osobní, mezi skladatelovy hosty patří zejména jeho blízcí – Vojta Dyk, Zora Jandová, Pavel Fischer, Ondřej Pivec, Vilém Veverka, Jiří Vodička a další. Knížka vypráví o nahrané hudbě, době jejího vzniku a autorově vztahu k jednotlivým skladbám.

Výsledný tvar je unikátní – například autorovo sólové hraní na klavír na žádném nosiči zaznamenáno není. Z hlediska doby vzniku jednotlivých hudebních čísel (50 let) jde o skladatelovo “best of best of”. Hosté na projektu pracovali s velkou chutí i zaujetím, což je na výsledku vidět.


Foto: Tino Kratochvíl


 

22.06.2021 - Aneta Šimonková