Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Beatrice Chesnut, Uranio Paes: EnneagramÚvodník: Před námi leží lepší způsob než numerologie, astrologie, ale rozhodně nikomu neupírám jeho upřednostňované způsoby. Enneagram je může parádně doplnit. Ale tady si nemůžeme nic vypočítat, k ničemu to nedojdeme tzv. zadarmo. Enneagram je systém, kterým se v podstatě sami diagnostikujeme podle toho, jak se v životě většinou chováme, jak reagujeme.  Většinou tak nějak tušíme, jaké jsou naše špatné vlastnosti, ale i ty dobré.

Článek:
A pak přijdete na to, jací jste – a hlavně, proč
Pak se můžeme s chutí začíst do osobnostní typologie enneagram, kde už první symbolické a archetypální, příběhové části dokáží zadrnkat právě na tu strunku, která je pro nás citlivá. Jeden z devíti typů nám má sedět nejvíc, jsou ale i tací, které se najdou ve vícero typech.
Každá kapitola popisuje vlastnosti, myšlenky, obranné reakce a právě tehdy zjistíte, že tohle jste vy. V příkladech naprosto konkrétních nebo také často i v tom, v čem jste vyrůstali. A pochopíte tak, PROČ REAGUJETE NA ŽIVOT tak, jak reagujete. Proč se bojíte, proč se do něčeho vrháte, proč nemáte úspěch ve vztazích, v práci, v životě, nebo naopak se dozvíte, co je tou zlatou šťastnou muškou, která nad vámi pořád létá. Není to jen o špatných vlastnostech a nápravě, ale také o tom, jak naplno využít ty dobré, které máme.
A často se stane, že ty dobré ani nevnímáme, nebo jsou utlačené – hurá, pak tady najdete doslova poklad vlastní duše!

Mnohdy, a to je zajímavé, tu najdete i slova, která vás rozčílí – a i ta se vás mohou dotýkat. I to je pak vaší součástí, přičemž autoři pak vysvětlí jakou a co s tím.
„Je třeba, abyste se naučili přijmout jistou míru bolesti, bez níž si nemůžete plně uvědomit své pravé já. Jedná se o níže uvedené pocity:
Kniha je doslova plná zlatých slov, pokud padnete na část, která vám sedí, se kterou souzníte. Budí pak zlost, dojetí, lítost, úlevné usmíření, radost z toho, že někdo to konečně popsal a jste normální. A kolik lidí, tolik typů.

Samozřejmě nejvíc se vám zalíbí místa v knize, která pojednávají o vás, ale i ta další jsou zajímavé. Mnohdy jsem ani netušila, že lidé mohou prožívat to či ono a jakým způsobem k tomu přišli. Nic není černobílé a právem je obálka na ENNEAGRAMU barevná. Stejně jako obsah v ní.

Řekněme, že nás ENNEAGRAM učí kultivovat naši povahu, naučené chování a přivede nás k efektivnějšímu životu, ve kterém se nebudeme zbytečně vysilovat…  zbytečnostmi.

Vydalo nakladatelství Synergie Publishing, www.synergiepublishing.com
https://www.synergiepublishing.com/cs/shop/knihy/osobni-rust/000556_enneagram-pruvodce-probuzenim.php

 

30.04.2023 - Renata Petříčková