Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - První letošní vzduchoplavba Gulliverem začíná už za pár dníÚvodník: Tradiční vzduchoplavby lodí Gulliver v pražském DOXu startují už za pár dní. Mezi umění a literaturu vzlétnete s tchajwanským spisovatelem Liu Ka-hiangem, všestranným autorem básní, esejů, příběhů pro děti a také přírodopisných a cestopisných zápisků. Akce s názvem Mapy duše se uskuteční 10. května od 19.30 hodin. Na palubě vzducholodi představí autor své literární texty doprovázené ilustracemi a náčrtky map. 

Článek: Tchajwanský spisovatel Liu Ka-shiang (劉克襄) je všestranným autorem básní, esejů, příběhů pro děti a také přírodopisných a cestopisných zápisků, v nichž vede dialog s místem, lidmi a jinými živými organismy. V interakci s nimi se snaží mimo jiné nalézt odpověď na to, jak vypadá touha po životě, co sdílíme s jinými organismy a co nám chtějí sdělit, a také co jsme z naší historie, i té širší evoluční, zapomněli. Proto se vydává na cesty a jeho pouť má literární, přírodovědný a historický rozměr. Nekončí na hranicích Tchaj-wanu, ale spěje dál stejně jako oceán, který tento ostrov omývá. Ve svém vyprávění mísí minulost i perspektivu exotických dálav. Své literární texty rád doprovází ilustracemi a náčrtky map, a stejně jako rád střídá literární žánry, tak i v ilustracích mění styl od realisticko-encyklopedického zobrazení k naivní ilustraci. Na palubě vzducholodi Gulliver autor představí svá vybraná díla a způsob, jímž vznikají. Putování, pozorování, psaní a kreslení. Mentální mapy jako komplexní kognitivní proces, ve kterém mají svou nezastupitelnou roli textová i vizuální část.

Liu Ka-shiang / 劉克襄 se narodil v roce 1957 na Tchaj-wanu. Vystudoval žurnalistiku na Chinese Culture University v Tchaj-peji, kde později pracoval i jako redaktor v tchajwanském deníku China Times. Za svou tvorbu na Tchaj-wanu získal řadu ocenění např. Cenu tchajwanské moderní poezie (1984), cenu básnického spolku The Bamboo Hat (1984), literární cenu nadace WuSanLien (1993), ocenění deníku United daily za nejlepší knihu (1995) či cenu deníku United daily za nejlepší dětskou knihu (1998). Vstupenky koupíte online.

Zdroj: Dox.cz

02.05.2023 - Aneta Šimonková