Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Zákon karmy od Davida Michieho. To oblíbené, co by kdybyÚvodník: Pokud znáte Dalajlamovy kočky a všechny ty buddhistické knihy pro zaneprázdněné, pak asi budete tušit, co David Michie v této knize píše a jakou to má atmosféru. Přidejte si téma doslova pokušitelské - co kdyby karma začala účinkovat okamžitě?

Článek:

Co poničíme, to poničíme. Co vylepšíme, to se nám vylepší. Naše činy budou mít okamžité následky. Klademe si tak otázku, jak žít co nejlépe... klademe si také otázku, kdo je vlastně tím, kdo může říkat, co je morální a co je tedy správné?

Začněme ale od začátku.
Příběhy s milým poučením nám slibuje anotace. Je to milé setkání s mnichem, kterým byste možná také chtěli být. V případě, že už máme dost lidského nesmyslného hemžení a toužíte po života v domečku na kraji vesnice. V horách. V pohádkové přírodě a s kočkou jako společnicí. Potěšilo mne, že autor opět přidal své oblíbené kočičí téma a potěšilo mne, že se tahle perla skví přímo na začátku knihy. Ach, jak pohodlně se pak lze usadit....

Pak už začne trocha hemžení a trocha chaosu. Přiznám se, že ve víru příběhů jsem často zatoužila po tom klidu a míru a tom, nic neřešit. Neklamná známka únavy. A třeba právě i to si nad knihou uvědomíte, že potřebujete zvolnit, že potřebujete do svého ž ivota vnést i něco, co je příjemné vám, nikoliv jen potřebám společnosti nebo oblastí, které vám nakonec nic dobrého nedávají.


Atmosféra je stále stejná
Pokud znáte Dalajlamovy kočky a všechny ty buddhistické knihy pro zaneprázdněné, pak asi budete tušit, co David Michie v této knize píše a jakou to má atmosféru. V tomto mne vůbec nezklamal. Stále to je on, stále v tom je jeho styl psaní, který je uhlazený, lehce naivní, přívětivý a zároveň naléhavý. Je v tom ta atmosféra mnichů, kterou si neodpustil hned zkraje knihy, ale také do příběhu vložil kočku. Tak to mne jako kočkomila moc potěšil a Šántí se stala další z jeho koček, nad jejíž životem se ráda zasním.

Je to příjemné, oddechové čtení, které na jednu stranu probouzí zvědavost, co by se stalo, kdyby se tedy karma začala plnit okamžitě, kdyby každý hned získal to, co zasel... a na druhé straně i podle toho, co s vámi souzní a nesouzní, můžete snadno zjitit, jak na tom nyní váš život je.

Trošku čtení pro chvíle volna, trošku vlastní psychologický kompas.


O autorovi: Zákon karmy napsal jako chytrý příběh odhalující principy fungování této duchovní teorie. Je autorem bestsellerové série Dalajlamova kočka a ve svém životě praktikuje buddhismus.
Vydalo nakladatelství Metafora, 2023
https://www.metafora.cz/zakon-karmy-11753/

30.05.2023 - Renata Petříčková