Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Kulturní poklady českého podzimu 2023: Události, které nesmíte přehlédnoutÚvodník:

Podzim roku 2023 v České republice přináší řadu kulturních událostí, které stojí za to objevit. Od filmového festivalu po literární setkání a hudební koncerty – zjistěte, jak se můžete zúčastnit a jak si tyto akce co nejlépe užít.Článek:

Rozeznatelným rysem České republiky je její bohatá kulturní scéna, a podzim 2023 nepředstavuje výjimku. Od září do konce roku vytváří řadu kulturních akcí, které osloví různé vkusy a zájmy. Pokud se chcete ponořit do světa umění a kultury, neváhejte a zúčastněte se těchto nejzajímavějších kulturních událostí.

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary (29. září - 7. října) představuje jedno z nejvýznamnějších filmových setkání v Evropě. Tento prestižní festival láká filmové tvůrce i nadšené diváky z celého světa. Zde můžete spatřit nové filmy různých žánrů a poznat tvorbu z různých koutů světa. Kromě projekcí nabízí festival i retrospektivy, diskuse a workshopy. Jak se můžete zúčastnit? Buď si zakupte permanentku nebo jednotlivé vstupenky na vybrané filmy a užijte si atmosféru festivalu na vlastní kůži. Pokud pokud online variantu, online permanentka vám umožní sledovat vybrané filmy přes platformu DAFilms.cz.

Pražský spisovatelský festival  (9. - 13. října) je oázou pro literární nadšence. Tento festival přivádí renomované spisovatele z celého světa, kteří prezentují svá díla, diskutují o literatuře a nabízejí pohled do svého světa. Festival se koná v různých kulturních prostorách v centru Prahy, ať už jde o Divadlo Archa, Goethe-Institut nebo Literární kavárnu Řetězová. Jak se můžete zúčastnit? Podobně jako u filmového festivalu, můžete si zakoupit permanentku nebo vstupenky na jednotlivé akce. Pro online účast budou některé akce vysílány živě na YouTube kanálu festivalu.

Mezinárodní hudební festival Česká doteky hudby (15. října - 15. prosince) představuje hudební dobrodružství pro fanoušky různých hudebních žánrů. Tento festival zahrnuje klasickou hudbu, jazz, world music, folk, rock, pop i experimentální hudbu a probíhá v různých českých městech. Jak se můžete zúčastnit? Zakupte si permanentku nebo vstupenky na vybrané koncerty, které vás osloví. Pokud preferujete online zážitek, některé koncerty budou dostupné na platformě Stream.cz.

Kromě těchto tří velkých kulturních událostí, existuje mnoho menších nebo lokálních akcí, které stojí za vaši pozornost. V Praze můžete navštívit Noc divadel (21. října), Noc kostelů (28. října), Noc literatury (9. listopadu) nebo Vánoční trhy (od 25. listopadu do 6. ledna). V Brně se můžete těšit na Mezinárodní divadelní svět Brno (7. - 15. října), Mezinárodní folklorní festival (13. - 17. října) nebo Mezinárodní filmový festival Echoes of the Universe (1. - 5. listopadu).

Abyste si tyto kulturní akce co nejlépe užili, doporučujeme plánovat dopředu. Vyberte si akce, které vás zajímají, a zjistěte více o datech, časech a místech konání. Mějte na paměti, že některé akce mohou být rychle vyprodané, takže si včas zajistěte vstupenky. Připravte se na cestování, pokud budete navštěvovat akce v různých městech, vychutnejte si doprovodný program, který můžete obohatit vaše kulturní zážitky. Buďte otevření novým uměleckým projevům a respektujte ostatní návštěvníky a umělce.

Podzim 2023 představuje jedinečnou příležitost pro prozkoumání bohatého kulturního dědictví České republiky a setkání se s uměním a kulturou z celého světa. Ať už se rozhodnete zúčastnit těchto kulturních akcí osobně nebo online, pamatujte, že umění má moc spojovat lidi a obohacovat naše životy.

 


26.09.2023 - Monika Škubalová