Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Irwing Stone: Agónie a extázeÚvodník: Trávíte rádi svůj volný čas nad dobrými knihami? Chtěli byste se dozvědět něco zajímavého o životě známých umělců? Pokud ano, rozhodně byste si měli přečíst jedno z nejlepších životopisných děl od Irwinga Stonea, jenž nese název „Agónie a extáze, portrét velkého umělce.“

Článek: Tato obsáhlá kniha vás provede životem fenomenálního umělce, sochaře, básníka, malíře, a také architekta, Michelangela Buonarotti.

Děj se odehrává v době počátků církevní a umělecké reformace v Itálii. Do florentských měšťanských domů a přezdobených vil šlechticů přichází renesance. Lidé obdivují Danteho Božskou komedii, milují antickou poezii a žijí převážně nočním životem.

Stoneovi se přesvědčivě podařilo zachytit bídu a strádání Michelangelova osudu. Dokázal neuvěřitelně popsat lásku, kterou Buonarotti cítil ke svým sochám, jakoby je tesal on sám. Rozhodně je to neobyčejný zážitek.

Pokud už jste tento román četli, možná se vám zdálo, že se autor snažil zachytit vznik Michelangelových děl příliš detailně. Myslím, že tak učinil záměrně, protože jsem si později uvědomila, kolik v sobě ten Florenťan musel mít píle, pracovního elánu a hlavně trpělivosti. Já jsem byla pouze v roli čtenáře a už takto jsem se nervózně kousala do rtu a sama sebe se ptala, kdy hodlá Michi výtvory laskavě dokončit.

Myslím, že si Irwing Stone i Michelangelo Buonarotti zaslouží naši úctu. Oba pro nás vytvořili něco jedinečného.


Foto obálky: knihy.abz.cz23.02.2005 - Kateřina Schneiderová