Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - II. literární show Skupiny eMBéÚvodník:    Hned na počátku druhé literární seance skupiny eMBé se do světel ramp postavila stará známá moderátorská dvojice ve složení Martina Bittnerová a Jiří Kočí. Zásluhou menší časové prodlevy, o kterou se postaral pozdní příchod dvojice recitujících účastníků, se začínalo o něco později, než bylo původně plánováno. Sešlé publikum bylo třeba trochu probudit, aby se připravilo na následující literární příděl a tak se zúčastnění dozvěděli několik zajímavých perliček z pionýrského mládí hlavní organizátorky.

Článek:
   Krátce poté již na jeviště vstoupila jako první z pozvaných hostů Anna Mikulková, aby přítomné diváky seznámila se svou básnickou sbírkou "Vážky za horami", se kterou mimo jiné účinkovala v rozhlasovém pořadu Mirka Kováříka "Zelené Peří". Přestože autorku svazovala lehká nervozita, se svým vystoupením si dokázala bez problémů poradit a její tvorba je zajímavým příslibem do budoucnosti.
   Marta Zbyslava Gärtnerová je již několik let členkou Obce spisovatelů, má za sebou básnické sbírky Tichá návnada, Autogenesis, Svodidla noci a Létající vlak. Na jejím projevu to pochopitelně bylo znát a svému nástupci nastavila laťku hodně vysoko, ale zakladatel autorského divadélka Torzo při DMD v Litvínově Ladislav Kocián také na literárním poli nepatří mezi nováčky a show klidným tempem spěla ke svému vyvrcholení.
   Když konečně dorazila očekávaná dvojice recitátorů, byla zahájena asi nejdiskutovanější část celého vystoupení. Dvojice hlavních organizátorů má pro příště tři možnosti: vyměnit recitátory, provést před akcí důkladnou cenzuru čtených příspěvků nebo začít po desáté hodině, jelikož za některých pasáží by se zcela určitě dal sestříhat pořad s pracovním názvem "Intelektuální peříčko" a na ČT 2 by tak Nova v sobotu získala tvrdou konkurenci. Písničkáře Petra Sedláčka však vystoupení jeho předchůdců rozhodně nijak nerozházelo a bez rozpaků dokázal s kytarou Anežkou nasměrovat celý večer ke zdárnému konci.
   Uvidíme, jaké si Skupina eMBé vezme z druhého pokračování své show ponaučení, každopádně se zdá, že se máme na co těšit, protože její úspěšný rozjezd již máme za sebou a můžeme se těšit, co si pro nás připraví příště.
   (I když menším zásahům do autorských příspěvků se asi nevyhneme…)

25.02.2003 - Milan Nerad