Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Dítě zvané To - Dave PelzerÚvodník: Na tuto knihu jsem narazila čistě náhodou. Ležela v knihovně na hromadě právě vrácených knih, a protože má na obálce dětskou tvář, ihned mne zaujala. Přečetla jsem tento příběh během jednoho odpoledne, ale zůstal ve mně ještě dlouho potom. Autorem knihy je Dave Pelzer.

Článek:
Dave byl od útlého dětství týrán vlastní matkou, která ho bila, trápila hlady a udělala z něj otroka rodiny. Musel spát ve sklepě, každé jídlo, kterým byly obvykle jen zbytky, si musel vybojovat a mnohdy mu vlastní matka usilovala život. Přitom vyrůstal v rodině s více dětmi, kde se obětí těchto krutostí stal pouze on sám.
Přesto malý Dave dokázal najít dost síly tyto útrapy přetrpět a stát se normálním a úspěšným člověkem. Když Dave dospěl, sloužil dlouhá léta v amerických vzdušných silách, zúčastnil se operací "Spravedlivá věc", "Pouštní síla" a "Pouštní bouře". Za své mimořádné zásluhy byl mnohokrát vyznamenán, získal osobní pochvalu od prezidenta Ronalda Reagana a později i George Bushe.
Kniha "Dítě zvané TO" je první ze tří knih Dave Pelzera. Druhá část trilogie se jmenuje "Ztracený chlapec" a třetí "Muž jménem Dave". Zbývající dvě části jsem zatím neměla odvahu otevřít. Každý, kdo si přečte tento skutečný příběh dítěte, musí na svět pohlížet jinak než dřív a stejně jako já bude sledovat každý dětský křik a pláč, který kolem sebe uslyší. Co když právě vedle vás trpí jiný malý Dave?Foto: www.knihovnice.cz

04.03.2003 - Markéta Karešová