Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Neraweb - jak já to vidímÚvodník: Zvykli jsme si na něj, bereme jej jako samozřejmost. Někdo coby hobby, jiný jako startovní čáru na cestě do uměleckých nebo novinářských výšin. Věřím, že i náhodným čtenářům může leckdy poskytnout prima počteníčko. A co teprve básníci! Je fajn, že je zde s námi, ale skutečnost může být i jiná.

Článek: Každý, kdo navštěvuje webové stránky sdružení Neraweb, má svůj vlastní názor. Také já v tomto článku vycházím jen a pouze ze svých názorů a přesvědčení.
Vždycky jsem si přál mít možnost reagovat svými články na různé nešvary společnosti. Především bylo mým přáním moci tyto články publikovat. Ale kde? Kudy proklouznout na stránky médií mezi uzavřené šiky „profesionálů“? Pokud nezačnete psát nějaký extra špinavý bulvár, nemáte nárok, aby se váš článek prodral do tisku.
Tuto možnost mi poskytl teprve Neraweb. Můžu psát, zveřejňovat a navíc mé články podrobují čtenáři přímé konkrétní kritice. Mnohdy ostré, někdy až nesmyslně pichlavé kritice, připomínající křiklouny na fotbalových zápasech. Zajisté jste se v komentářích setkali s nadšenými výkřiky, pokud nějaký „intelektuál“ narazil v článku na gramatickou chybu. Té škodolibé radosti. Upozornit na chyby je jistě správné, ale základ psaní tvoří forma, neboli stylistické schopnosti autora. I profesionálové mají v redakcích své pravopisné korektory, kteří jim opravují chyby. Říkám si však, že i díky těmto křiklounům, většinou hrdinně skrytým za přezdívkami, získávají autoři zkušeností potřebné k publikování na internetu.

Poetičky a poeti! Vy sami nejlépe víte, jak těžce se vaše tvorba dostává mezi lidi. Neraweb vám tuto možnost zdarma poskytuje. Zdarma pracuje i redakce Nerawebu, která se snaží díla autorů prezentovat, nebo spíš protlačit do tisku či do jiných internetových časopisů, aby se díla autorů dostala k co nejširšímu okruhu čtenářů. My ostatní nad tím ani nepřemýšlíme, když máme vše zdarma a jen sbíráme výtvory jejich nadšení.
Všechno ale zadarmo není. Každá legrace něco stojí a pronájem domény, provoz kulturního serveru je dosti drahá legrace. A co si Neraweb neudělá, to nemá. Jedině, že bychom se my, kteří Neraweb navštěvujeme, tedy autoři, čtenáři a samozřejmě i kritici, rozhodli pomoci. Nechci nikoho nutit, nebo vodit za ručičku. Každý přece máte srdce a rozum. Řeknu vám, co dělám já.
Zajisté víte, čím výše stoupá návštěvnost webových stránek, tím snadněji lze získat podnikatelské subjekty k umístění reklamy. Proto se „chlubím“ kdekomu adresou, na níž mám články a povídky. Mám taktéž se souhlasem Nerawebu vytvořený letáček, jenž rovněž distribuuji kdekoliv, kde mám známé. Zmenšil jsem jej na A6 a dal jej např. do městského informačního centra, do prostor v Domě kultury, do městské knihovny, apod. Můžu si hlavu uždímat, abych si vzpomněl na někoho, kdo by chtěl mít na Nerawebu reklamu. Ale třeba existuje někdo takový ve vašem okolí. Nebo někdo, kdo nechce sponzorovat fotbal, ale kulturu by sponzoroval raději.
Ještě jedna věc. Kdyby na Nerawebu ve výzvě „Staňte se našimi sponzory bylo zveřejněno číslo konta pro Neraweb, určitě bych je použil a poslal nějaké finance, abych mohl psát, číst, kritizovat a setkávat se s lidmi podobného (psavého) osudu. Možná bych poslal na konto zanedbatelnou částku, ale z kapek moře…A já věřím, že nejsem sám, kdo chce pomoci něčemu, co tolik pomohlo mně. Navíc se tady setkávají lidé, které mám rád, i když jsem je v životě neviděl. Máme totiž společné zájmy. Pokud chcete, napište svůj mail a já vám pošlu ten reklamní leták. Pište, čtěte a kritizujte, ale zkuste být na chvilku jiní než naši politici! Ti jen kecají…
23.03.2005 - Radek Dolanský