Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Příliš dlouhé zásnubyÚvodník: Drama
Režie: Jean-Pierre Jeunet
Hrají: Audrey Tautou, Gaspard Ulliel, Jean-Pierre Becker, Dominique Bettenfeld, Julie Depardie, Jean-Claude Dreyfus

Článek:

Režisér Jean-Pierre Jeunet nám předkládá mistrovské dílo, jež nás zavede na válečná pole I. světové války. Pět vojáků je za sebepoškozování odsouzeno k smrti. Zvrhlost oficírů rozhodne o zvlášť krutém způsobu popravy – vyhnání ze zákopů mezi francouzkou a německou linii.

Mezi odsouzenci je i snoubenec devatenáctileté Mathildy (Audrey Tautou), Manech (Gaspard Ulliel). Mathilda odmítá uvěřit oznámení o pravděpodobném úmrtí Manecha a začíná pátrat na vlastní pěst. Bez nároku na honorář se jí rozhodne pomoci i soukromý detektiv. Každý pátrá po vlastní linii a z výsledků pátrání pomalu sestavují mozaiku válečných osudů Manecha a jeho spolubojovníků. Mathilda vyhledává ty, kteří znali jeho osud mezi liniemi.

Vyprávění se retrospektivně vrací na válečná pole přímo do válečné vřavy a Mathilda poznává opravdové hrůzy války a její zrůdnost a nesmyslnost. Voják, odvádějící odsouzence na smrt a umírající na zákeřnou nemoc, předává Mathildě předměty a poslední vzkazy odsouzených, které měl doručit pozůstalým. Ta je při pátrání po svém snoubenci předává adresátům a zároveň získává nové informace. Mnozí ji přesvědčují, aby vzdala nesmyslné snahy a zapomněla. Mathilda je však neoblomná a postupuje neustále kupředu, i když ne vždy zrovna legálními prostředky. Avšak právě tyto kroky jí umožňují poznat zákulisní politiku válečné mašinérie, tzv. mlýnku na maso.

Do samotného závěru filmu můžeme jen hádat, jaký konec nám režisér filmu připraví. Režisér umocňuje zážitek z filmu různobarevností použitou v retrospektivě. Při scénách z válečné vřavy používá netradiční záběry. Film dosahuje vysoké umělecké kvality i po zvuková stránce.

Příliš dlouhé zásnuby, film, který vám nabízí nevšední příběh a silný zážitek.

Pro zájemce o záběry z natáčení či vystřižené scény nabízí širokou nabídku, netradičně i s českými titulky, bonusové DVD.


Zdroj fotogrfie : www.osobnosti.cz16.09.2005 - Radek Dolanský