Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Zakázané knihy ve věži...Úvodník: Vysoko nad Prahou v Jindřišské věži se koná výstava ke společnému 15. výročí založení časopisu Český dialog, který spojuje Čechy doma a ve světě a knihovny samizdatové literatury Libri prohibiti.

Článek:

J.Gruntorád Libri prohibiti


Zároveň se tu připomíná 10 let činnosti Mezinárodního českého klubu.
Výstavu je možné navštívit až do 16. října ve 4. patře Jindřišské věže.

Na vernisáži, zahájené šéfredaktorkou časopisu Evou Střížovskou a Jiřím Gruntorádem, se sešla spousta krajanů ze zahraničí spolu s českými příznivci, aby společně zavzpomínali na doby dávno minulé, ale podělili se i s názory na současné dění ve společnosti. V té už dávno nepanuje takové nadšení ze změn jako po sametové revoluci a doufat v lepší slušnější budoucnost se může zdát docela bláhové. Ale všichni ještě neztratili naději, jak se ukázalo na tomto neformálním setkání. A Jaroslav Hutka svými písněmi naznačil, že vzdávat se, by bylo přece jen předčasné. Ale mluvit o nešvarech se musí, i když adresáti kritik se zdají trpět hluchotou.

Český dialog pořádá pravidelné pořady : Hovory bez hranic, konající se v Městské knihovně v Praze.

V pondělí 3. října se představí Jan &Sinágl, angažovaný občan, publicista a předseda petičního výboru za veřejný proces s kpt. Hučínem. Mediálně je znám z incidentu 1.5. na Letenské pláni, kde byl odvlečen policií za „ rušení“ manifestace KSČM.

V pondělí 7. listopadu se setkáme s Alexandrem Tomským, bývalým exilovým nakladatelem, pak ředitelem nakladatelství Academia. Povídat si budeme o národní identitě, literatuře, o dnešní době.

Obě besedy se odehrají v malém sále vždy od 17 hodin.


Zdroj fotografie: archiv autora

J. Hutka

25.09.2005 - Jindřiška Kodíčková