Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Před heřmánkem smekni... 2Úvodník: Heřmánek pravý další jeho léčebné účinky, správný sběr a správná příprava čaje, mastí a oleje.

Článek:

1.díl (klikni)

V lidovém léčitelství se doporučuje oplachovat oči při zánětu spojivek nebo únavě. Při rozmrzelosti nás uklidní šálek čaje. V poslední době slaví renesanci polštářek ze suchých bylin jako teplý obklad na bolestivá místa. Pomáhá i při špatném usínání spolu s mátou a meduňkou. Miminka koupaná v odvaru heřmánku mají hebkou a zdravou kůži a krásně voní. Nálev běžně volí blondýnky pro jemné zesvětlení vlasů, které získají i lesk a vzdušnost, méně se mastí.

Pro kvalitní drogu sbíráme květy za slunného dne okolo poledne, kdy obsahuje nejvíce účinných látek. Sušíme rychle ve stínu, v sušičce raději při nižší teplotě, aby se květy nerozsypaly.

Čaj připravujeme zalitím kávové lžičky květu (lze použít i čerstvý) čtvrt litrem vody a po krátkém spaření teplý pijeme. Mnohem silnější výluh lijeme do vany, nebo si jím umýváme vlasy. Na potírání kůže si připravíme heřmánkový olej nebo mast. Lahvičku naplníme až po okraj čerstvými květy. Zalijeme panenským olivovým olejem a necháme 14 dní stát na slunci. Pak přecedíme a uchováváme v chladničce. Mast vyrábíme ze sádla, v němž zpěníme květy a necháme stát. Druhý den po zahřátí přecedíme do kelímků a uchováváme též v chladu.
V Belgii připravují proti nadměrné bolesti čaj z jedné lžičky saturejky a máty s přidáním pěti heřmánkových květů. Po pěti minutovém vylouhování se mírně osladí medem a pije jeden šálek před hlavním jídlem.Zdroj fotografie: archiv autora


29.11.2005 - Jindřiška Kodíčková