Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Dárek pro všechny TlučhořologyÚvodník: Tlučhořologie je věda, jejímž základům dala prvotní impuls dvojice Kaiser s Lábusem, která na počátku devadesátých let začala vysílat nekonečný seriál s původním názvem Rodinka a pak když skončil na vlnách Českého rozhlasu, získal nové jméno Tlučhořovi.

Článek: A právě tomuto unikátnímu rozhlasovému projektu se věnuje kniha s názvem Kaiser, Lábus a Rodinka Tlučhořových, která potěší nejen znalce tohoto kultovního dílka. Nicméně i ti, kdož Tlučhořovým dosud nepodlehli, po jejím přečtení určitě naladí nedočkavě rozhlasové vlny.

Kromě profesních portrétů obou protagonistů - Oldřicha Kaisera a Jiřího Lábuse přináší i historii jejich vzájemné spolupráce a samozřejmě seriálu samotného. Pro jemné namlsání slouží ukázky textového přepisu dvou dílů Mrtvola a Zácpa, a rovněž připomíná prehistorii seriálu, protože samozřejmě ani Tlučhořovi nevznikli ze dne na den, ale přirozeným vývojem, v ukázce „Rozhlasová soutěž“ už vystupují postavy, jež přešly celkem přirozeně do již řečeného seriálu.
Pro ty, kdož Kaisera s Lábusem pravidelně poslouchají, je určitě přínosné, že v knize najdou seznam všech protagonistů, u hlavních s rozsáhlejší, u epizodních se stručnější charakteristikou. A nechybí ani seznam všech dosud odvysílaných dílů opět se základním popisem konkrétní situace.
Tlučhořovi jsou jedněmi kritiky zatracováni jako pokleslá zábava, druzí kritici vidí i pozitiva a posluchač se baví. Pochopitelně některé díly jsou nabitější humorem, některé méně, každopádně udržet roky pozornost posluchače, s tím, že už dnes existuje slušná řádka fanoušků schopných odříkávat některé repliky ze seriálu z paměti, je bezesporu odměnou pro tvůrce.
Chcete-li tedy potěšit pod stromečkem své blízké také humornějším dárkem, nezapomeňte koupit tuto knihu a přibalte k ní alespoň jedno cédéčko s příběhy rodinky Tlučhořových. Závěrečnému resumé v několika jazycích, čítajících i vietnamštinu, neodolá totiž i největší škarohlíd.Jan Czech: Kaiser, Lábus a Rodina Tlučhořových
Edice Komedie, nakladatelství Pražská scéna v roce 2004

Zdroj fotografie: www.prazska-scena.cz
08.12.2005 - Martina Bittnerová