Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Teroristický útok na divadlo DISK!Úvodník: Nálože v zavazadlech? Exploze, trosky, ruiny, znásilnění, sebevražední atentátníci a snajpři? To vše a mnohem víc v nové inscenaci se zpěvy a tanci divadla DISK. První české uvedení světově proslulé hry bratrů iránsko-ruského původu o terorismu, obyčejných lidech a násilnících.

Článek: Studenti katedry činoherního divadla uvedli 3. prosince v divadle DISK českou premiéru ruské hry Terorismus. Tato hra měla premiéru v roce 2002 v Moskvě, v roce 2003 byla uvedena v londýnském Royal Court Theatre, ale napsaná byla před 11. zářím 2001 – což dává divákovi dobrý důvod k očekávání, že způsob, kterým se hra vyjadřuje zůstává aktuální i v „dnešní době“.

O čem vlastně je Terorismus? Ve hře sice opravdu najdeme nálože v zavazadlech, exploze, trosky, ruiny a znásilnění, ale tvoří vlastně jen kulisu příběhu, kulisu nebo spíše pozadí, které by de facto mohlo být volně zaměnitelné za kterékoli jiné, ale přesto dává hlavní dějové linii specifické vyznění. V samotném příběhu bratři Presňakové ukazují scény z běžného městského života: ženu podvádějící svého manžela, babičky hlídající svého vnoučka, osazenstvo jedné kanceláře, které se musí vyrovnat s nečekaným „zádrhelem“. Proč se tedy hra jmenuje tak, jak se jmenuje? Jaký smysl má ono „teroristické pozadí“? Záměrem autorů bylo zřejmě ukázat kořeny fenoménu terorismu přímo v nás, v běžných mezilidských vztazích – tedy náš „malý“ terorismus, terorismus mezilidských vztahů...

Malou nápovědou nám mohou být samy postavy autorů – bratři Oleg a Vladimír Presňakové jsou po otci Rusové a po matce Íránci. Pocházejí z Jekatěrinburgu, kde vystudovali univerzitu a kde nyní oba i přednáší (Oleg ruskou literaturu a Vladimír sociologii). Píší společně, první hru uveřejnili v roce 1999.

Co se týče samotné inscenace divadla Disk, studenti čtvrtého ročníku se s touto látkou vypořádali velmi obstojně, hra má spád a skutečně vám akutně hrozí avizované nebezpečí, že se budete smát. Téměř každá postava dává solidní prostor pro uplatnění komického talentu jednotlivých mladých herců. Za zmínku jistě stojí původní hudba, jejímž autorem je profesor DAMU Vladimír Franz a samotné texty písní, které Franz vybral z tradiční poezie ruského podsvětí. Tyto velmi dobré hudební výstupy tvoří podstatnou část samotné inscenace a sjednocují jednotlivé části příběhu.

Reprízy: 4., 9., 13. a 19.12.

Odkazy:
Divadlo DISK: http://www.divadlodisk.cz

09.12.2005 - Jan Kobera