Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Bratři Rodenové mají opět sóloÚvodník: Dva emigranti – dvě cesty – společný osud. Poslední premiéra tohoto roku v divadle Komedie.

Článek:
V jedné cizí zemi obývají dva cizopasníci jeden sklepní prostor pod schodištěm. Není drahý a je tam teplo. Holobyt s jedním stolkem a dvěma postelemi, s jednou žárovkou. Dva cizinci v cizí zemi. Jedí konzervy a kouří, je-li co, a leží na posteli. Na okraji společnosti. Pocházejí ze stejné země, ale to je možná to jediné, co mají společné. Jeden emigroval z přesvědčení, za svobodou, druhý čistě z ekonomický důvodů – má ženu a děti a až vydělá na malý domeček se zahrádkou, vrátí se domů. O politiku se nestará, svoboda pro něj představuje nedělní pracovní volno. Sarkastický a nepřístupný intelektuál (Karel Roden) přemýšlí o svých vizích, o svých nenapsaných dílech, o sobě a také o svém spolubydlícím - v něm vidí téměř svůj předobraz z dob, kdy žil spokojeným životem ve své vlasti, proletáře, otroka zapřaženého do oradla (Marian Roden), který hází s lopatou ve výkopu, aby mohl uspořené penízky nacpat do prasátka.... A vrátit se zpět. Dvě rozdílné cesty, ale stejný konec – nebo jen přestupní zastávka?

Divadlo Komedie uvedlo 22. prosince poslední premiéru tohoto roku, hru polského dramatika Sławomira Mrożka Emigranti. Bratři Rodenové i režisér Dušan Pařízek tak v jistém smyslu navázali na velmi úspěšnou dramatizaci předlohy Thomase Bernharda – Staří mistři. Rozsahem jde víceméně o aktovku, je jasné že ze základního tématu a obsazení dvou herců toho z tohoto komorního drama o mnoho víc „vytřískat“ nepůjde. Hra má ale spád, který nabírá hlavně okolo své poloviny a postupně spěje do finále.

Musím přiznat, že Karel Roden mě svým výkonem příliš nepřesvědčil, Marian působil ve své úloze lépe – přeci jen hlupák s gustem konzumující psí konzervy se patrně ztvárňuje jednodušeji než druhá, hlouběji prokreslená postava. Při dalších reprízách však lze očekávat, že se role hercům více „uleží“ a do svých postav se tak oba herci lépe „položí“.

Přes tuto mou drobnou výtku jsem ale z divadla rozhodně neodcházel nespokojen. "Emigranti" představují zajímavou inscenaci dobré hry výborného dramatika - komorní představení autenticky vystihující povahu existence člověka ve specifické životní situaci, která oba aktéry pevně spojuje, a to přese všechnu jejich pečlivě deklamovanou rozdílnost.


Divadlo Komedie - Emigranti
Režie: Dušan D. Pařízek
Koncepce divadelního představení, kostýmy a scéna: Dušan D. Pařízek
Překlad: Erich Sojka
Projekce „Kája a Mařík za mlada“: Karel Roden st.
V hlavních a jediných rolích Karel a Marian Rodenovi


28.12.2005 - Jan Kobera