Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Hra o nakupování a sexuÚvodník: V pražském divadle Komedie tento měsíc předvede Činoherní studio Ústí nad Labem dvě své inscenace – první z nich měla světový úspěch, byla přeložena do třiceti jazyků a nese podpis britského autora Marka Ravenhilla. Shopping and fucking. Skandál se přesto nekoná.

Článek:

Shopping and fucking je hra řazená do rámce nové britské divadelní vlny – tzv. coolness drama. Hry z této škatulky můžeme s trochou nadsázky popsat takto: často jsou provokativní, padá v nich hodně sprostých slov, bývají zasazené do prostředí v nichž nechybí drogy a násilí - je snad tohle to, co divadlo potřebuje? I takový může být první dojem z této britské žánrové vlny... Ovšem dojem veskrze povrchní a omezený. Samozřejmě jen hlupák by si mohl myslet, že trocha provokace a neotřelých divadelních postupů může stačit k dobré inscenaci, ale teprve opravdový hlupák by tyto hry odsuzoval jako prvoplánově provokující. Pozadí, do kterého je příběh zasazen, stejně jako styl mluvy hlavních postav či třeba jejich sexuální orientace totiž přirozeně netvoří nic víc a nic méně než výrazový prostředek, způsob komunikace, který autor zvolil.

„Co zůstane, sloupneme-li Boha, krásu a lásku? Peníze.“ Hra Shopping and fucking je o světě samoty, o vyprázdněnosti lidských vztahů, o mladých lidech a o zoufalství. A o krutosti, sexu a o penězích. Přesto se zaručeně pobavíte. Je to hra děsivě přesná v popisu některých krutostí soudobých mezilidských vztahů, vztahů odehrávajících se ve světe bez víry a bez ideologie... a tedy beze smyslu – krom jediného, peněz. Řečeno s jednou z postav: „Velké příběhy už nejsou, musíme si vyprávět jen ty malé.“, či s autorem: „Jsou to lidé bez mapy: jsou svobodní, ale zároveň ztracení.“.

Odmyslíme-li si tedy příchuť skandálu, zůstává před námi komorní příběh o mladých lidech a o úzkosti z žití v době, která ztratila svou víru v cokoli přesahující přízemní rozměr, inscenace s vynikajícími hereckými výkony, která dozajista pobaví. I když vás při smíchu bude možná trochu mrazit v zádech.

Činoherní studio Ústí nad Labem - Shopping and fucking (Mark Ravenhill)
Režie: Michal Dočekal
Hrají: Nataša Gáčová, Jan Bidlas, Jiří Černý, Jaroslav A. Haidler, Roman
Zach

Poznámka: Jako perličku uvádím, že představitel jedné z hlavních rolí (Roman Zach) mi byl celou dobu povědomý a byl jsem si jistý, že ho odněkud znám. Když jsem zjistil, že jde o jednu z hlavních postav seriálu Ordinace v růžové zahradě, moje překvapení bylo skutečně nelíčené. Jaké z toho plyne ponaučení? I v seriálu z produkce TV Nova se může objevit herec, který stojí za pozornost.

Zdroj fotografie: Divadlo Komedie17.01.2006 - Jan Kobera