Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Posedlost leknínyÚvodník: Kdyby jeden novinář nenazval výsměšně skupinku malířů, do níž patřil i Claude Monet, že jsou to malíři „dojmů“, nevzniklo by pojmenování pro velmi pozoruhodný směr, který ovlivnil výtvarné umění celého světa. Malíři se cítili z počátku tímto označením uraženi, ale později se jim zalíbilo, a tak z imprese – dojmu vznikl název pro výtvarný směr impresionismus.

Článek: A máme-li hovořit o jeho nejvýraznějším představiteli, nemůžeme zapomenout právě na Clauda Moneta, jehož biografii obsahující několik nádherných reprodukcí přináší nakladatelství Alpress v knize Monet. Bohužel právě biografie se zdá slabší stránkou této publikace, protože řada událostí, jež ovlivnila výrazně Monetovu duši zde chybí, resp. se nedočkala bližšího vysvětlení. Kniha pečlivě popisuje Monetův umělecký vývoj, ale už se nedozvíme okolnosti poměrně brzkého skonu jeho manželky, a jak se tato citelná ztráta promítla do jeho děl. Každopádně se u Monetovy kolébky musely sejít hodné i škodolibé sudičky, neboť mu nadělili nejen fenomenální výtvarný talent a nezměrnou píli i vytrvalost, ale zároveň mu osudově přiřkly prakticky doživotní hmotnou nouzi.

V počátečné etapě se stal Monet nejprve zdatným portrétistou a posléze pozorovatelem a malířem přírody, přičemž do všech svých krajin vždy vkomponoval nějaké postavy, velmi často své příbuzné, přátele a známé. Několikrát například vypodobnil svou choť. Později se začal zajímat o proměny prostředí vlivem světla, posedla ho myšlenka umět přesně zachytit vliv slunečních paprsků na zobrazovaný objekt a přenést jej na svá plátna. Díky tomu vznikly série obrazů zachycující jedno místo v několika proměnách. Monet oplýval obrovskou trpělivostí a zarputilostí, a proto můžeme dodnes obdivovat jeho lekníny, či pohled na Rouenskou katedrálu.

A obdivovat je v knize opravdu co, nicméně pokud se budete chtít dozvědět více o Monetově životě, budete muset zalistovat také v jiné publikaci. Každopádně za vaši pozornost a povšimnutí Monet z Alpressu rozhodně stojí.


Zdroj fotografie: www.alpress.cz


21.02.2006 - Martina Bittnerová