Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Křest, během něhož se muž změnil v ženuÚvodník: Populární skupina, toulající se svým zaměřením napříč hudebními žánry, pokřtila počátkem února live CD Oslava spolu s prvním DVD. Křest za účasti umělců i fanoušků proběhl na koncertě skupiny v paláci Akropolis v Praze.

Článek: CD Oslava hýří barevnými, hravými, rozmanitými plody, jež Jablkoň neustále rodí. Zaposloucháme se do vlídných, lesem vonících, tichounce melodických folkových písniček Odpouštím ti Rút nebo Skláním se nad tebou, abychom se hned vznesli v rockovém polním experimentu Machaleje či Baba Agy do ulítlého rytmického třeštění. Seriózně nevážně a možná ještě trochu nezvykle zní Jablkoň s virtuózními houslemi Jaroslava Svěceného. Přináší však úspěšné propojení vážné, alternativní a čistě „jablkoní“ hudby.

Na podiu pod laskavým vedením Michala Němce hrála skupina Jablkoň se svými hosty. Poprvé se představila něžná posila do té doby tvrdě chlapácké skupiny, Anička Duchaňová, hrající na altsaxofon. Nezalekla se ani zpěvu, spolu s Michalem vytvořili značně kontrastní pěvecké duo, ovšem velice ladící a lahodící. Přišly i dívenky (děťátka), jak je nazýval Michal, z Židlochovického dětského sboru Skřivánek s vokálním vystoupením. Zajímavé, že přítomnost dívčího elementu nejen že tvrdé jádro skupiny nezaskočila, ale naopak mu vtiskla nový romantický rozměr.

S nepostradatelnou kšiltovkou se na jevišti jako smršť přehnal Jiří Stivín, majitel mnoha fléten, hrající na ně vším možným, ale vždy kouzelně. I když by se mělo celkem jasně předpokládat, že v hudbě se od Stivína dá čekat leccos, většinou ale nic, na čem se dohodnete. Toto pravidlo asi trošinku Jablkoň podcenila, když vichr improvizace unášel flétny trochu jiným směrem, než zemitá Jablkoň čekala. Tento umělecký průvan zastavily seriózní tóny houslí, aby i ony se po chvíli vydaly radostným skotačením za hranice vážné hudby. Z dalších hostů nadšené publikum pobavil fyzický poet Petr Váša. Pro nezasvěcené: V rytmu hudby se pohybuje a básní muž, jenž se během chvíle změní v ženu. Metamorfóza proběhne tak rychle, že si toho ani nevšimnete, protože je to celé k neuvěření. Pokud to ještě není jasné, nezbývá, než se přesvědčit na vlastní oči. Symfonický Jablkoň by se do Akropole nevešel, tak jeho prezentace chyběla, ale hudba rozhodně není opomenuta.


Co říct závěrem?
Sekt, tekoucí proudem, nosiče řádně pokřtil, diváci spokojeně poslouchali, podupávali, rytmicky se vrtěli, poskakovali, potleskávali, zpívali a tančili.... Co víc si přát?

PS: Michale, kdo vyrábí vlaštovky??? Zdroj fotografie : archiv autora
13.02.2006 - Jindřiška Kodíčková