Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Jak řeší krizi moderní ženaÚvodník: Pod slovem moderní si představíme něco, co nám určuje nějaký celospolečenský trend; máme moderní myšlení, moderní oblečení, ale i moderní ženy. Pojem moderní žena, alespoň tak jak nám jej prezentují ženské zábavní časopisy, v sobě skrývá úspěšnou, mladou a atraktivní osobu, která neřeší žádné závažné potíže a životem proplouvá se stabilním úsměvem na rtech.

Článek:

Vlastně se nám tím vnucuje ideál, jehož dosažení pro většinu ženské populace zůstává v nedohlednu. Při srovnání s modelkami z časopisů, jejichž křivky i tváře často retušuje šikovný grafik, podléhá leckterá z nás pocitům nedokonalosti. Tato nezdravá mediální masáž však nedoléhá jen na nás, ale často i na naše partnery, kteří pod jejím vlivem zatouží po šablonovité životní družce. A to, že je pro ně mnohdy obtížné nějakou osobu odpovídající oné obecné vizi vůbec poznat, je ve finále traumatizuje rovněž.

Někdy se zdá obtížné identifikovat, kde příčiny nespokojenosti vězí, protože zjednodušeně lze říci, že zmíněným krizím z nedostatečnosti podléhají obvykle ženy nevyrovnané. Identifikovat příčinu nevyrovnanosti, včetně praktických rad a cvičení, se pokusila Naděžda Špatenková ve své knize Jak řeší krizi moderní žena (nakladatelství Grada). Kromě pojmenování konkrétního problému udává na příkladech jiných žen, které určitou situaci zažily, jejich osobní zkušenost, navíc přidává i zajímavá cvičení, a především pak prvotně pomáhá uvědomit si stav vlastní duše. Což je klíčem k řešení všech bolístek a nespokojeností.

Autorka nabízí návod, jak se vyrovnat se svým vzhledem, se ztrátou zaměstnání či ztrátou blízké osoby a dokládá, že modernost netkví v perfektním make-upu, ale v tom, aby žena dokázala přijmout samu sebe. Protože potom ji tak bude přijímat a vnímat i okolí.

Na knize považuji za cenné, že se poměrně podrobně věnuje diskutovanému syndromu „vyhoření“, jenž může negativně ovlivnit pracovní i soukromý život jednotlivce. A pochopitelně i vysvětluje, jak syndromu předcházet a jak řešit jeho následky.

Autorka nezapomíná ovšem nikdy upozornit, že v případě nouze nejvyšší musí čtenářka bez zaváhání vyhledat odbornou pomoc, přičemž v závěru publikace na ni dodává i konkrétní kontakty. Tím kniha dostává rozměr praktické příručky, která by neměla chybět v knihovně žádné ženy. Vždyť život přináší různé negativní události, a často nás proto velmi lehce dostane do stavu, s nímž si nevíme a ani nemůžeme vědět rady.

 

Zdroj fotografie: www.grada.cz07.03.2006 - Martina Bittnerová