Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Helena Vondráčková zazpívala J. CimickémuÚvodník: Známý psychiatr a spisovatel Jan Cimický pokřtil novou knížku, tentokrát pohádek pro děti, Vrch čajové konvice.

Článek:

Inspiraci k napsání knihy získal už kdysi dávno v dětství, kdy listoval v útlé knížce čínských pohádek. Zatoužil vidět neznámý tajuplný svět čajoven, zvonečků, lampionů, ale i vznešených mandarínů a moudrých soudců. Dlouho to bylo krásné, ale jenom pouhé snění. Nakonec se sen proměnil ve skutečnost a na svých sedmi cestách po Číně se seznamoval s malebnými čínskými pohádkami.

„ Mám pocit, že i v dnešní době jsou pohádky odrazem národa a jeho duše, a že právě v nich je nejsilnější obraz etiky,“ řekl Jan Cimický.
Čínské pohádky v sobě skrývají zvláštní kouzlo harmonie a laskavosti: „ Dlouholetá historie snášenlivého buddhismu a taoismu vstoupila do osobností i těch nejprostších lidí. Umí přesvědčivě snášet trápení a s pokorou a noblesou prožívat i nejobyčejnější okamžiky svého života.“
Z moudrých čínských pohádek a bajek si i český čtenář může odnést laskavý nadhled, soucítění s prostými lidmi a víru v pravdu a spravedlnost.
Knihu ilustroval Jeňýk Pacák, dlouholetý přítel Jana Cimického, s kterým ho spojuje stejný smysl pro humor a srandovno a také touha udělat knížku pohádek: „ Splnili jsme si klukovský sen, knížku pohádek! Oba jsme reprezentanty nikdy nedospělých kluků a pohádky máme rádi,“ potvrdili oba protagonisté.

Knížce na šťastnou cestu mezi malé čtenáře zahrál na housle Jaroslav Svěcený, zazpívala Helena Vondráčková a popřál Václav Neckář.

Knížka plná krásných čínských pohádek vychází v nakladatelství Mladá fronta.

Zdroj fotografie: archiv autora01.03.2006 - Jindřiška Kodíčková