Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Země krásná neznámá



Úvodník: Jdu takhle v Praze po Kampě a co nevidím... No dobrá, nešel jsem tam náhodně, ale záměrně. V těchto dnech zde totiž probíhá celosvětová putovní výstava "Země krásná neznámá" francouzského fotografa Yanna Arthuse Bertranda.

Článek:

Instalace zhruba 120 stojanů, které nesou velkoformát (180 x 120cm), je situována pod širým nebem v prostorech pražské Kampy a táhne se od Karlova mostu až k Sovovým mlýnům. Jednotlivé fotografie pořízené vždy z výšky (při snímání bylo používáno vrtulníku) by se daly zatřídit do šuplíku "Svědectví o naší planetě, jenž je třeba zachovat i pro budoucí generace". Zachytávají jak místa v jejich původní nezměněné podobě člověkem netknutá, tak dopad rozmachu civilizace na ráz krajiny.

Pod fotografií vždy divák nalezne anotaci k místu vzniku a protože hlavní téma se týká ochrany přírody a jejích zdrojů, text doplňuje apel s ekologickým podtextem. Přes trochu autoritativní výklad, který asociuje představu zdviženého prstu, přináší vnímavému návštěvníku obsah informativních textů zejména poučení.

"Člověk spotřebuje denně 40 litrů vody. Farmář na Madagaskaru spotřebuje 10 litrů, Pařížan 240 litrů a Američan 60 litrů denně."

Přes všechny poučky, které nese ekologické poselství, byl pro mě hlavní dojem z výstavy vizuální. Jak by ne, veškeré záběry nabízí pohled z výše 30 až 3000 metrů a dávají tak člověku vychutnat ikarovský pocit, po kterém lidstvo touží a který nám byl odepřen. Ptačí perspektiva Bertrandova fotoaparátu rýsuje ostré a geometricky souměrné linky polí, ale i naprosto chaotické pohledy na lávová pole, korálové atoly, spící města a další.

Pokud tedy máte čas a chuť, výstava, která již proběhla v asi dvaceti hlavních městech různých zemí světa na vás na pražské kampě čeká do 31.10.2006. Dobrá zpráva pro Čechy nakonec: Je to zadarmo!

Zdroje: http://www.zemekrasnaneznama.cz/ a vlastní pozorování.









01.09.2006 - Jiří Kočí