Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Blíží se další Festival francouzského filmuÚvodník: Ve dnech 23. až 27. listopadu proběhne již devátý ročník Festivalu francouzského filmu. Jednou z předpremiérových novinek je snímek Nikomu to neříkej režiséra Guillauma Caneta.

Článek: Festival již tradičně klade důraz na předpremiérové snímky, kterých bude letos uvedeno pět - jedním z nich je i čerstvá novinka, film Nikomu to neříkej. Přitom toto nejnovější dílo režiséra Guillauma Caneta má ve Francii premiéru v listopadu 2006, jde tedy o skutečnou „horkou novinku“. Sám režisér je současnou hvězdou francouzského herectví, v rámci festivalu ho máme opravdu dobrou možnost poznat – jednak v další předpremiéře, ve filmu Šťastné a veselé, a dále v sekci Guillaume Canet, herec a režisér, v rámci kterého budou uvedeny tři jeho starší filmy.

Samotný film Nikomu to neříkej je čistokrevný thriller, byť nikoli v hollywoodsky těžkopádném, ale ve francouzském elegantním kabátku. Hodně napoví už základní kostra příběhu: Alex přišel o svou ženu Margot, brutálně zavražděnou sériovým vrahem. Po osmi letech, v době kdy se na místě vraždy naleznou další dvě těla, dostane Alex anonymní email. V čase výročí smrti Margot klikne na odkaz a vidí tvář ženy, nafilmovanou uprostřed davu... Tvář Margot.

Příběh se pak skutečně nevyhne některým klasických schématům filmů z této škatulky: zápletka je jaksepatří složitá, záporní hrdinové jaksepatří zlí a ti kladní s naším hrdinou v čele jaksepatří sympatičtí. Avšak přestože se několikrát nevyhneme úsměvu v momentech, kdy nás scénář příliš nepřekvapí či kdy některá místa působí možná až příliš vykonstruovaně, stále se jedná o vydařený snímek, zpracovaný s typickou elegancí a vtipem, díky čemuž si zemi původu rozhodně nespletete. .

Nikomu to neříkej (režie Guillaume Canet)
Francie, 2005, 125 min, Thriller
Premiéra v ČR: 30. 11. 2006

9. festival francouzského filmu probíhá ve dnech 23. až 27. listopadu v Brně, Českých Budějovicích, Hradci Králové a Praze.
Vstupné je 70,- Kč.
Všechny filmy jsou uváděny v originálním znění s českými titulky.
http://fff.volny.cz

(zdroj obrázku: http://fff.volny.cz)

22.11.2006 - Jan Kobera