Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Zamilovala jsem se do Jeevese!Úvodník: Ano, přiznávám se... Po přečtení knihy P. G. Wodehouse "Jedinečný Jeeves," předloni na podzim, jsem se do komorníka Jeevese a jeho mladého pána Bertiho Woostera zamilovala natolik, že když o rok později vyšla od stejného autora kniha "Zavolejte Jeevese!" neodolala jsem a hned jsem po ní sáhla.

Článek:

Trošku mě sice zklamalo, že tentokrát Jeeves svého mladého pána Bertiho Woostera opustil a na čas svou přítomností oblažil devátého hraběte Williama Rowcestera, přáteli zvaného Bill. Také to, že kniha byla na rozdíl od té první vyprávěna třetí osobou mě poněkud zaskočilo, ale brzy jsem si na to zvykla.

Příběh hraběte, který má na „hrbu“ rozpadající se dům, tzv. Rowcesterské Opatství, a přitom se nachází v zoufalé finanční tísni mě vtáhl do děje svou bezprostředností. Bill, jemuž jeho přítel Bertie na čas „půjčil“ svého komorníka Jeevese, se rozhodne svou bezvýchodnou situaci řešit velmi netradičním a přesto velice výhodným způsobem. Spolu s Jeevesem se převlékne za falešného bookmakera a objíždí dostihy. Na jednom z dostihů ho však pomyslné štěstí opustí a on má v patách rozlíceného kapitána Biggara, jenž po něm požaduje svou výhru a to v závratné výši tří tisíc liber.

Bill v přestrojení téměř neidentifikovatelný uprchne na Rowcesterské opatství, kam přijíždí i jeho sestra Monica s manželem a též jistá americká vdova oplývající bohatstvím a touhou odkoupit od Billa rozpadající se opatství. Ukáže se, že jde o ženu, jíž se před lety Bill dvořil, což se samozřejmě nezamlouvá jeho současné snoubence, veterinářce Jill Wyvernové a neméně pak kapitánu Biggarovi, jenž zmíněnou dámu doprovází a mimo to ji také již několik let tajně miluje.

Situace se vyhrotí, když kapitán Biggar v Billovi pozná falešného bookmakera a nutí ho, aby mu dlužnou částku zaplatil.

Jak to všechno dopadne, nebudu prozrazovat, nicméně jistě tušíte, že se do věci vloží se svým šarmem a důvtipem Jeeves a pomůže svému dočasnému pánovi z bryndy a všem zúčastněným ke spokojenosti.

I když v tomto příběhu Jeeves nehrál hlavní roli jako v tom předešlém, přesto když už se na „scéně“ objevil, stálo to jako vždy za to.

Knihu P. G. Wodehouse „Zavolejte Jeevese!“ vydalo nakladatelství PASEKA v roce 2006.

ZDroj fotografie: www.paseka.cz

09.01.2007 - Radka Zadinová