Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Doteky SeveruÚvodník: Všudypřítomný mráz, sníh, dech beroucí příroda. A lidé drsní, upřímní a samostatní, daleko za polárním kruhem. Chtěli byste tu ledovou krásu také vidět? Nemusíte nikam daleko, stačí navštívit Karolinum.

Článek: Petra Doležalová, majitelka PR agentury a náruživá fotografka, vystavuje v Křížové chodbě pražského Karolina své fotografie severu. Na první pohled křehké děvče má za sebou dlouhodobý pobyt v krajinách ledu a nedotčené přírody, kde se jí podařilo nahlédnout do životů zdejších komunit, přebývajících v tak zvané Zemi Sámů. Tato prastará kultura je považována za první stálé obyvatele severských krajů, a to již od dob před 10 000 lety.

Norsko a Island, dvě vzdálené a odlišné země se v podání fotografky spojují v jeden přírodní celek, který dává návštěvníkům ochutnat z atmosféry ciziny skrze velké fotografie. Expozice je doplněna o dvě promítání, povětšinou fotek, které na výstavě nepotkáme. Dojem doplňuje i podmanivá hudba, znějící z reproduktorů, která v podání mladých interpretů představí tradiční hudbu zimních krajin. Pochválit musím i popisky k výstavě. Nejsou to jen suché texty, které komentují co-kde vidíme, ale glosy k tamní situaci doplněné poezií.

Komu by snad ještě multimediální výstava fotografií nestačila, může navštívit v rámci jedné vstupenky i expozici ve sklepeních Karolina. Dozví se tu o počátcích University Karlovy i o jejím dalším vývoji, může si prohlédnout modely přestaveb Karolina a pročíst vzácné listiny, či jen bloumat krásnými prostory…

Je-li vaše zimní lenost nepřekonatelná, fotografie si můžete prohlédnout taktéž na adrese www.bluewind.cz (odkud jsou také převzaty dvě ilustrační), ovšem, již k tomu není taková atmosféra…

Doteky Severu, Karolinum, Ovocný trh 3, výstava končí 6.února.

30.01.2007 - Michaela Wilhelmová