Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Žena bez šatů, šaty bez ženyÚvodník: Moderní fotografie 70.let ve Feldmannovském pojetí nepotřebovala vzácné scény, aranžmá, ani monumenty. Fotografovat se dalo vlastně cokoliv, umění udělat téměř z čehokoliv.

Článek: Pražská Langhans galerie si vybrala k prezentaci umělce v pravdě svébytného. Je jím Hans-Peter Feldmann, německý fotograf známý svou tvorbou převážně v 70.letech minulého století. Průřez jeho dílem není příliš obsáhlý, ale dokáže postihnout každou z hlavních myšlenek Feldmannova díla, prosazujícího různorodost jedné nevýznamné věci. Minimalistické knížky Bilder (tj. Obrazy), které fotografa proslavily, jsou k nahlédnutí pod sklem v přízemních prostorách. Nejedná se však o žádnou masivní beletrii, ale drobné publikace obsahující fotografické série – například samotných židlí, žen v telefonní budce, letu ptáka atd. Zde je již obsahově blízko k oblíbeným časovým sériím. Feldmann je netvořil s dlouho přípravou, ale prostě fotil opakovaným stisknutím spouště fotoaparátu nevýrazný děj, většinou z okna bytu. Ulice, žena, chodník, žena zachází za roh, kolem projede cyklista. Nic víc. Jen upozornění na běžné sociální děje, které nás obklopují a naši tendenci uchylovat se k nabízeným extrémům. I tento malý příběh je přeci příběhem.

Překvapivé jsou i popularizační fotografie. Jedná se totiž o klasické milenecké či koťátkovské kýče, které by návštěvník nepříliš znalý německé fotografie nečekal. O patro výše pro změnu narazíme na veliké fotografie přebarvených zátiší s květinami (jaké vídáme na zlevněných visacích kalendářích) v ostrém kontrastu s již instalovanými, časovými sériemi. Konkrétně dvěmi – muž a žena, oba nejdříve v parku, potom doma a nakonec nazí v posteli. Za pozornost stojí i způsob, jakým umělec prezentuje ženy. Zvláště pak v souhrnu Všech šatů jedné ženy, kde můžeme shlédnout kolekci celého šatníku, ovšem bez dotyčné dámy.

Výstava Hanse-Petera Feldmanna je rozhodně zajímavým a originálním počinem, který však běžný návštěvník příliš neocení, neboť většinu děl by byl s to stvořit sám. Také určitá roztříštěnost celé tvorby a nepříliš exponátů dodává výstavě glejt prezentace, kterou ocení asi jen odborníci…

Výstava probíhá v Langhans galerii, Vodičkova ul. 37, Praha 1, končí 25.února.

Zdroj fotografií: http://www.langhansgalerie.cz02.02.2007 - Michaela Wilhelmová