Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Za tajemstvím gotiky



Úvodník: Styl, jehož rodnou kolébkou je Francie. Název gotika může znít poněkud tvrdě, jeho význam však nelze přesně určit; může pocházet z keltského slova goat (strom), z řeckého goés (čaroděj) či z tajného jazyka kabalistů, tzv. argotu a jeho výrazu argotique (loď argonautů).

Článek: Při vyslovení slova gotika se leckomu z nás vybaví jako první proslulý gotický oblouk, málokdo však ví, že otázka vzniku gotiky je doposud nevyřešena. Gotika vypukla náhle po první křížové výpravě a během pár let dosáhla svého vrcholu. Vznikaly monumentální katedrály, například známá katedrála v Chartres. Gotický styl je proslulý zejména tím, že své síly vzpíná zdola nahoru.

Zejména ve Francii bývá gotika spojována s Vojenským řádem rytířů &Salamounova chrámu, tedy templářů. Jejich hlavní úkol zněl: ochraňovat poutní cesty před loupeživými beduíny na území mezi Jaffou a Jeruzalémem, historie však praví, že se k tomuto záměru mnohdy ani nedostali; s okolním světem se moc nestýkali a jejich pravé poslání zůstalo zahaleno nemalou rouškou tajemství.

Jak vypadalo období gotiky u nás? Na naše území začala pronikat až ke konci třináctého století, a to především v podobě dokonalejších zařízení ve městech. Bohatí měšťané stavěli kamenné domy, zřizovali prostory pro řemeslnou výrobu i pro obchod. Kněží se vzdělávali ve školách zřízených při kostelech a farách. Měšťané tak začali zakládat školy pro své děti, kde se kromě čtení, psaní a počtů učila také latina, která v této době platila za mezinárodní dorozumívací řeč. Do škol však samozřejmě mohly chodit pouze děti bohatých patriciů a měšťanů. Nejvyšší vzdělání poskytovaly samozřejmě univerzity. V tomto období se začaly objevovat knihy psané nejen v latině, ale také v národních jazycích. Příkladem takové knihy je zajisté nejstarší česky psaná kniha – rýmovaná Dalimilova kronika, jejíž vznik se datuje kolem roku 1300. Gotika ovlivnila rovněž výzdobu vznikajících knih a oděvy, které na sobě lidé nosili.

K nejznámějším gotickým stavbám u nás patří četné pražské kostely – např. Panny Marie Sněžné, Týnský chrám i Staronová synagoga. Právě toto období je také dobou počátku stavby chrámu svatého Víta. V gotickém slohu se samozřejmě nestavělo jen v Praze, o čemž svědčí chrám svaté Barbory v Kutné Hoře či hrady Pernštejn, Zvíkov, Bezděz, &Spilberk či nejznámější Karlštejn.


Zdroj fotografie: www.postcard.cz

28.02.2007 - Kateřina Valášková