Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Sedm hříchů paměti



Úvodník: ...aneb Jak si pamatujeme a zapomínáme (Daniel L. Schacter). Kolikrát denně zapomenete na běžné věci, týkající se každodenních činností? Kolikrát jste se už vrátili, abyste si ověřili, zda jste opravdu zamkli? Přičítáte tyto výpadky své špatné paměti? Nebojte se, s pamětí na tom nejste špatně, tyto zkoušky chystá paměť každému z nás.

Článek: Daniel L. Schacter, světově známý odborník působící jako profesor psychologie na Harvardu, nám objasní nejen všechny "nedostatky" paměti, ale i její přednosti, za které paradoxně vděčíme právě oněm "nedostatkům".

Knihu lze označit jako náročnějšího ražení, neboť se v ní setkáme s větším množstvím termínů, které laikovi, nezajímajícímu se alespoň krapet o obor, nic neřeknou. Autor ale i přes spoustu faktů zařadil příběhy z všedního života i života významných osobností a jejich problémy s pamětí, s nimiž se potýkají. Nejde jen o tzv. zapomínání, ale také o roztržitost, paměťový blok, záměnu, sugestibilitu, zkreslování a přetrvávání.

Dozvíme se zde například, jak to že světová paměťová přebornice bojuje se selháváním paměti, kolik špatného nesou falešné vzpomínky nebo hypnóza, že kryptomnézie je opravdu nevědomé plagiátorství, o omylech svědků a chudácích nevinných odsouzencích, kteří trpí za "nedostatky" pamětí svědků. Také shrnuje jak starší, tak nejnovější poznatky v oboru psychologie a nabízí nám možnost jejího srovnání v průběhu několika desetiletí.

Názorné ukázky činí knihu zajímavou a přitažlivější, díky nim se dobře čte a doplňuje znalosti nejen těm, kteří se o psychologii zajímají, neboť (i přes použité termíny, jež si však rychle vžijete) ji autor podal záživnou formou.


Knihu Sedm hříchů - Jak si pamatujeme a zapomínáme od Daniela L. Schactera vydalo nakladatelství Paseka v roce 2003 
Zdroj obálky: paseka.cz

25.04.2007 - Lucie Hajduková