Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Putování za krásami českých hor



Úvodník: Léto se kvapem blíží a pokud tak jako stále více Čechů upřednostňujete dovolenou strávenou "doma" a máte rádi putování po horách, určitě oceníte publikaci "Křížem krážem po českých horách pěšky i na kole" od Tomáše Feřtka, kterou v tomto roce vydalo nakladatelství Fragment.

Článek: Knihu autor rozdělil do celkem 17 kapitol, z nichž první poskytuje obecné rady k tomu, jak cestovat, co si s sebou zabalit a co raději vynechat a vysvětluje smysl této publikace - nepopisuje každý sebemenší detail našich hor, ale poskytuje čtenáři obecné, nejdůležitější informace o českých horách.

Dalších šestnáct kapitol nás již zavádí do jednotlivých pohoří - Krkonoš, Jizerských hor, Orlických hor, Krušnohoří, Šumavy či Žďárských vrchů.

Každá kapitola poskytuje v úvodu základní informace a zajímavosti o pohoří, kterému se kapitola věnuje, dále se kapitola skládá z mapky, tipů na výlety pěšky i na kole, obsahuje mj. také odkazy na internetové stránky, věnující se podrobněji daným horám.

Např. v kapitole věnované Jizerským horám se dozvídáme o tom, jak moc se jejich tvářnost za posledních třicet let změnila - hory postihla kůrovcová kalamita, a tak se muselo velké množství stromů odstranit. Tak ztratily Jizerky svou někdejší podobu. Husté lesy dnes nahradily častější chaty a především nové komunikace. Autor nás také upozorňuje na to, že do těchto hor se vyplatí přistupovat od jihu.

Kniha je příjemně a především přehledně strukturována, takže se v ní snadno orientuje. Obsahuje množství zajímavých informací o českých horách a i když nemá za cíl seznámit nás s veškerými detaily, určitě nás dokáže příjemně navnadit k letnímu putování a objevování nových nepoznaných zákoutí naší země.

Za jednu z příjemných stránek této publikace považuji, že se nesnaží namluvit lidem, že se hodí každému, dokonce přímo říká, že pokud znáte české hory nazpaměť, v podstatě vám nemůže posloužit. Zároveň tato kniha nemusí sloužit pouze turistům, ale všem lidem, kteří se chtějí dozvědět něco nového o našich horách.

Knihu Tomáše Feřtka Křížem krážem po českých horách pěšky i na kole vydalo v roce 2007 nakladateství Fragment.

Zdroj fotografie: www.fragment.cz

08.05.2007 - Pavla Králová