Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Rytířem snadno a rychle...Úvodník: Turnaje, zbraně, brnění, erby, život na hradě... Stačí zvednout padací most, obsadit cimbuří, nahlédnout do sklepení a hned se dozvíte, jak se skutečně žilo na hradě. Nová dětská knížka nakladatelství FRAGMENT "Rytíři", která vyšla letos na jaře, vás bezpečně provede úskalími středověkého života, seznámí vás se stavbou hradu a ukáže vám všechna tajemství hladomoren a zakletých věží.

Článek: Dozvíte se, že jinak se žilo na hradě a jinak zase v podhradí. Budete vědět, k čemu sloužila tzv. černá kuchyně, jaká jídla se podávala na velkolepých hradních hostinách a co naopak muselo postačit sloužícím. Co patřilo mezi kuchyňské nářadí a jak celá přípava jídla probíhala. Kdo všechno patřil mezi obyvatele hradu a co se odehrávalo za zavřenými dveřmi tajných komnat. Budete se třást strachy při obléhání a vydechnete úlevou, když zjistíte, jak se ubránit nepříteli.

A potom zasednete do školních lavic. Ale nejedná se o obyčejnou školu, nýbrž o školu rytířů. Protože i rytíři museli projít speciálním výcvikem, aby se vůbec mohli stát rytíři... A ta cesta byla dlouhá a vůbec ne jednoduchá. Rytíř musel být dokonalý, musel se umět vybraně chovat, co nejlépe se oblékat a samozřejmě musel vydržet hodně bolesti a vynaložit velké úsilí v boji. Neboť jen ten nejstatečnější se mohl za rytíře považovat i ve svém srdci.

Rytíři museli mít také zdatnou fyzičku, neboť i jen pohybovat se v brnění, jež běžně vážilo kolem 25 kg (tedy skoro jako sedmileté dítě) dalo zabrat. Natož pak v něm bojovat, utíkat či odolávat nepříteli. Rytíři to zkrátka neměli vůbec jednoduché. Na rozdíl od těch, kteří si o všech nástrahách, jež na rytíře čeká, a o všech dobrodružstvích, která zažijí, mohou přečíst v již zmíněné knize, která vychází ve stejné edici jako „Piráti“ a tudíž se obě knížky budou v knihovničce malého rytíře krásně vyjímat.

Jedná se o knihu většího formátu, vázanou, s krásně barevnou obálkou. Krátký, doprovodný text doplňují nádherné obrázky a skutečné, dobové fotografie rytířských zbraní, brnění či hradů. Je určena dětem od 7 let, kteří se při ní nejen poučí o životě ve středověku, ale i pobaví.Zdroj fotografie: www.fragment.cz

15.05.2007 - Radka Zadinová