Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Orfeo bloudí podsvětímÚvodník: Bolestí zničený Orfeo nedokáže splnit zdánlivě jednoduchou podmínku a zachránit milovanou dívku z temnot nekonečné noci. Věčné antické téma podle Ovidiových Proměn, mnohokrát ztvárněné.

Článek:
Dramaturgie ND sáhla po kultovním opusu Orfeo Claudia Monteverdiho (1567-1643) při příležitosti 400. výročí uvedení ve vévodském paláci Ducale Vincenza Gonzagy v Mantově v roce 1607. Monteverdi patří k průkopníkům operního žánru na úsvitu baroka a jeho scénická prvotina Orfeo je nejranější celá dochovaná opera a zároveň třetí opera v dějinách.

Pro diváka bude Favola in musica s prologem a pěti jednáními (libreto napsal Alessandro Striggio jun. podle Euridice od Ottavia Rinucciniho) zajímavým zážitkem, jelikož se setká s výraznou a invenční interpretací staré hudby spojenou s imaginací a vizuálními obrazy, připomínajícími procítěný rituál. Pod tímto komplexně ztvárněným dílem, sice s nadčasovým vyzněním, ale ponechaném (minimalistická scéna - Pavel Svoboda i černo-bílé kostýmy -Lenka Polášková) v historické podobě, je podepsán nový šéf opery ND Jiří Heřman. Povolal ke spolupráci italského dirigenta Roberta Giniho, který dokázal za poetických zvuků už ne příliš běžných historických hudebních nástrojů vzbudit emoce, touhu i smutek nejen v divácích, ale i interpretech. Na jevišti se setkali zahraniční pěvci ( Vincenzo Di Donato - Orfeo, Salvo Vitale - Caronte a Dali Mor- Plutone) s nastupující generací české opery (Markéta Cukrová- Euridice a Petra Noskaiová- Nymfa).

Je pravda, že Orfeo je spíše komorní, jemně zpívaná opera a velký prostor Stavovského divadla ji trochu škodil, ubíral na síle. Lépe by se hodila tam, kde před čtyřmi sty roky poprvé zazněla – do paláce, zámku. Přesto divák neodejde zklamán – dostane fascinující, možná nečekaný dárek a radost ze staré hudby.

Claudio Monteverdi: Orfeo. Stavovské divadlo, Praha. Premiéra 3. 5. Dvě poslední repřízy se uskuteční 2. a 10. června 2007 od 19 hodin.

Foto: Národní divadlo

21.05.2007 - Jindřiška Kodíčková