Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Brunovský se usídlil v pojišťovněÚvodník: Melancholické obrazy slovenského akademického malíře Daniela Brunovského jsou k vidění do konce července v centrále VZP. Spojuje je dynamika, jednolitost a barevná nonkonformita...

Článek: Přestože českému publiku jméno Daniela Brunovského asi mnoho neřekne, má za sebou již na šedesát samostatných výstav po celém světě. Jen u nás byla zatím jeho tvorba poněkud zanedbávána, takže současná výstava tvoří první ucelený náhled do umělcovy tvorby na našem území.

Brunovský byl ke kariéře umělce předurčen už od mládí, které trávil v rodině profesionálního grafika v podobě svého otce. Daniel poté vystudoval Střední školu uměleckého průmyslu v Bratislavě a pokračoval ve svém vzdělávání na Vysoké škole výtvarných umění tamtéž. Pozadu ale nezůstal ani se studijními pobyty v zahraničí - Academia di Belle Arti v Římě ho měla příležitost hostit po půl roku (konkrétně v roce 1984). Řím se stal také jedním z prvních míst, kde mladý umělec svou tvorbu prezentoval.

Umělcův projev zaznamenal vliv kapacit, jako například Rudolf Fila.

Pana Brunovského rozhodně nemůžeme označit za jednosměrně se ubírajícího umělce, jak by se možná mohlo na první pohled z výstavy zdát. Krom malířské řemesla se totiž zabývá i šperkařstvím (které ovšem také nezapře stylizované postavy, jak je můžeme shlédnout na plátně), grafikou, vyrábí i plastiky a všeliké trojdimenzionální objekty.

Takto širokou paletu umělcovy tvorby však výstava nezabírá. Shlédneme na ní jen výběr z malířských počinů, který dýchá na návštěvníka moderním zamyšlením, snoubícím se s odlehčením dětského světa. Většina Brunovských obrazů má dynamiku a výraz, který do sebe vsákne pozorovatel jako houba. Co se líbit nemusí, je až přílišná jednolitost tvorby – umělec má stylizovaný projev natolik, že se v něm nalézá obtížněji inovace, různorodost. Jak již stojí výše, lehce by se tomuto dojmu předešlo doplněním obrazů o několik plastik či šperků. Těch se ale bohužel nedočkáme.

Pro zájemce je k dispozici i ceník děl, nejlevnější, Mesiac o rozměrech 60 x 70, přijde na 25 000,- a nejdražší kousky, Modrá a Klub osamělých srdcí jsou k mání po 80 000,-. Kdo ví, třeba si mezi vystavenými devatenácti kusy vyberete ten svůj…

Výstava s názvem Obrazy plné tajemství a melancholie autora Daniela Brunovského se koná v budově VZP, Orlická ul, Praha. Otevřeno je pro všechny návštěvníky (samozřejmě nejen pojištěnce VZP) v pondělí a středu 8 – 17h, v úterý a čtvrtek do 16h a v pátek jen do 13h. Výstava je zdarma.

Obrázky - které patří k vystavovaným dílům - jsou přejaty z domovské stránky D. Brunovského: http://www.brunovsky.com


24.07.2007 - Michaela Wilhelmová