Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Proč muži po sexu usínají?Úvodník: A proč mají ženy před menstruací citlivější prsa? Nebo vás snad zajímá, může-li husí kůže naskočit i na obličeji, či uzdraví-li pomočování nohy od plísně? Lidem se v hlavě rodí miliony bizarních otázek, aniž se na většinu z nich snaží dopídit odpovědi. Pánové Leyner a Goldberg pomáhají právě hledačům obskurních odpovědí. Vydali totiž knihu, která vás rozesměje, poučí a také ujistí, že nejen vy přemýšlíte nad opravdu podivnými věcmi…

Článek: Mark Leyner a Billy Goldberk nejsou na knižním trhu nováčky. Obzvláště ne v kategorii knížek, které můžeme nazvat vtipně - poučnými. Publikaci Proč muži po sexu usínají totiž předchází dílo podobné, s příznačným názvem Proč i muži mají bradavky. Podtitulek knížky se ne nadarmo honosí větou: „Otázky, na které se normálně zeptáte až po třetím panáku“.

Na 278 stránkách nenalezneme povětšinou beletrii, nýbrž krátké statě, odpovídající na poněkud chaoticky pokládané otázky. Většina z nich pochází z lékařského prostředí, najdeme ale i otázky týkají se našich domácích miláčků (Přežijí švábi atomový výbuch? Masturbují zvířata? A další…).

V publikaci naštěstí nechybí obsah. Zabral deset stran, ale dočteme se v něm, kde najít všechny odpovědi na avizované záhady. Pro lepší přehlednost se autoři rozhodli rozdělit knihu do několika sekcí: První, Souboj pohlaví, srovnává ženy a muže z pohledu fyzického i psychického, například Proč ženy nemají ohryzek, či Proč ženy čůrají více než muži. Druhá kapitola V kuchyni vyvrací časté fámy („Nejez melounová semínka, nebo ti z břicha vyroste meloun!“) a třetí si bere na paškál &Siroký svět sportu. Řeč bude hlavně o mužských varlatech, nicméně se dočteme i o steroidech a pocení. Následuje avizovaná sekce zvířátek, přecházející v kapitolku o inseminaci a laktaci, s rozkošným podtitulem „Pro těhulky“. Ušetřeny a neodhaleny nezůstanou ani lidské smysly, ženy, děti (hlavně pak puberťáci) a dokonce ani Vánoce. Možná si myslíte, že otázky kolem tohoto svátku trápí jen malé děti. Ale opravdu víte, co by se mohlo stát, kdyby měl Santa intoleranci laktózy, či zda nemůžete chytnout boreliózu od soba?

Aby nezůstalo jen u prostého systému OTÁZKA – ODPOVĚĎ, začlenili Mark a Billy do knížky i pár vtipných rozhovorů, které provázely její vznik. A také trošičku beletrie jako úvodníky ke kapitolkám. Samozřejmě také související s oběma vtipálky.

Na závěr ještě něco málo o autorech: Marka můžeme označit za spisovatele, scénáristu a novináře a jeho kamaráda Billyho za lékaře. A to nefalšovaného, pracuje ve fakultní nemocnici v New Yorku. Mnoho otázek z lékařského prostředí tedy máme z první ruky…

Proč muži po sexu usínají, sbírku všemožných i nemožných odpovědí, vydalo nakladatelství Fragment.

Mark Leyner, Billy Goldberg: Proč muži po sexu usínají?
Překlad: Roldán Ondřej

Titulní stránka převzata z www.fragment.cz07.08.2007 - Michaela Wilhelmová