Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Létejte nad mrakyÚvodník: Kultovní filozofický příběh Johnathana Livingstona Racka nás zavede do alegorického hejna, z něhož se vyčlení jeden racek. Racek, který prozřel, spatřil pravou cestu a rozhodl se ji ukázat i ostatním…

Článek: Jméno Richarda Bacha zůstává s Rackem spojeno, asi jako východ slunce s počátkem nového dne. Přestože jeho dílo nezůstalo u tohoto jediného kusu (jmenujme například další knihy jako Iluze, Out of my mind atd.), právě Johnathan Livingston Racek jej proslavil po celém světě. V našich zeměpisných šířkách bohužel nemáme příliš šancí zhlédnout i stejnojmenný film, který již dle této útlé, ale myšlenkově nabité publikace vznikl. Zato pražské divadlo Lyra Pragensia nastudovalo Racka jako performanci protkanou světelnými efekty, kde v roli hlavního hrdiny exceloval Jan Potměšil.

Chceme-li shrnout děj knihy, dostaneme se k poměrně fádnímu výkladu o hejnu, zkostnatělém a líném, které jakékoliv inovace zatracuje vyhnanstvím, v nejhorším i smrtí. Zákony hejna ční nad všechnu logiku a hejno se stává synonymem stáda. Johnathan Livingston Racek se z hejna nedobrovolně vyčlení, pozná pravou podstatu racčího života a je rozhodnut se k hejnu vrátit a předat mu pravdu. Než tak učiní, přijme pod svá mistrná křídla chráněnce – vyvrhele, své učedníky. Fletcher, jeden z prvních, který se k němu přidávají, ještě netuší, že brzy zůstane sám, aby zaujal místo svého mistra.

Mnohem důležitější než samotný děj, který má jen jakousi podkladovou funkci zlepšující uvedení myšlenek v kontext, je samotná duchovně povznášející hodnota textu, která v racčí alegorii poskytuje pohled na jednu nejmenovanou vyznanou část dějin lidstva a zároveň se snaží nabídnout myšlenky vedoucí k lidskému osvobození.
 
Knížka směřuje své poslání hlavně k lidem, kteří se rozhlíží kolem sebe a hledají odpovědi na otázky. V racčím podání můžeme říci, že je určena těm, kdo chtějí létat rychleji a výš, pominout hmotu a otevřít oči.

Richard Bach umisťuje dění svých publikací až nápadně často do závratných výšin naší planety. Ať jde o plácání křídly, nebo svištění v kokpitu letadla. Létání již od sedmnácti Richarda nadchlo natolik, že se o svou radost z něj snaží podělit i se všemi ostatními...

Nově vydaný Racek v nakladatelství Argo má oproti ostatním jednu výhodu – je bilingvizní. Zatímco na stránkách vlevo můžete louskat dílo v originálně (anglickém, autor je rozeným Američanem), na stranách levých na vás čeká text v naší krásné mateřštině.

Richard Bach: Jonathan Livingston Racek
Richard Bach: Jonathan Livingston Seagull
Vydává nakladatelství Argo

Titulní strana převzata z www.argo.cz

23.08.2007 - Michaela Wilhelmová