Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - První polovina nebeÚvodník: Když jsem tuhle knihu četla poprvé, utkvěl mi v paměti jeden velmi silný dojem - myslím, že při čtení jsem se poprvé nedokázala ztotožnit s cítěním hlavní hrdinky a to skoro ve všech ohledech.

Článek: Předtím jsem přečetla spoustu knih od spisovatele Stanislava Rudolfa a mám pocit, že ani jeho, ani jeho příběhy nemusím představovat, přesto vyjmenuji alespoň některé z nich: Něžně háčkovaný čas, Milionová holka, V každém okně Julie, Nebreč, Lucie, Kopretiny pro zámeckou paní, Myš dobré naděje, Pusinky... a spoustu dalších. Samozřejmě také nezapomenutelný Metráček, i když musím přiznat, že tento příběh znám z filmového zpracování, knihu jsem zatím nečetla.

Dle mého názoru patří knihy Stanislava Rudolfa k těm, na které se nezapomíná. Ke kterým se rády vracíme, i když už jsme dívčím střevíčkům (a láskám) dávno odrostly. Já sama po některé z jeho knih sáhnu i nyní, a to už se čítám k dámám, o kterých se říká: "Mládí pryč a do důchodu daleko..." Jistě, patřím ke generaci, která na knížkách Stanislava Rudolfa vyrostla, která s nimi od puberty srůstala – tak jako srůstají kořeny se zeminou. Taková pouta se jen těžko zpřetrhají. Ale i nová generace, generace těch, která se dívkami teprve stává, si k jeho knihám a příběhům nachází cestu. Mohu to tvrdit s jistotou, protože mám dceru, které jsem „podstrčila“ jednu z mých oblíbených Rudolfových knížek a ona mi ji okamžitě zabavila a dožadovala se dalších.

Ale pojďme k příběhu Simony, její rodiny, příběhu o hledání vztahu, který by podpořil mýty o věčné a nestárnoucí lásce, ale především o hledání sebe sama. Simona, vychovávaná v rodině, kde čest nepatří mezi dobré přátele, nemůže vidět chyby, kterých se dopouští – a když ji okolí na tyto chyby upozorní, vidět je nechce. Má pocit, že všemu rozumí, všechno ví, ale to samosebou není pravda. A tak se rozchází se svým klukem, z uražené ješitnosti, hloupě a zbrkle, aniž by se nad tím, co jí vytýká, alespoň zamyslela. Ze stejné hlouposti a uražené ješitnosti se vrhá do nového vztahu – do vztahu, který je od počátku odsouzen k nezdaru. Jediné, co si z rychlého vztahu s cynickým Petrem odnese, je sex bez lásky a jeho následky. Hrozivé následky.

Simona zjistí, že otěhotněla a tuší, že její partner o nečekané komplikace nestojí. Už ví i to, že udělala chybu. A ne jednu. Jenže ji ještě čeká dlouhá cesta – plná slz, bolesti a těžce nabitého prozření. Na jejím konci možná konečně najde sebe sama. Tu Simonu, kterou chtěl milovat ten první – Robin.

A kdo ví – třeba ještě není tak úplně pozdě... Nebo snad ano?

Tak o tom se dočtete v téhle Rudolfově knížce!


Knihu vydalo nakladatelství Erika v roce 2007, objednat ji je možné na drese. www.spira.cz
Foto: archiv Stanislava Rudolfa28.09.2007 - Radka Zadinová