Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Trampoty mladého umělce



Úvodník: Tentokrát již po dvou úspěšných románech Pomalý muž a Chlapectví, zpracoval John Maxvell Coetzee téma mládí. Román se dá chápat jako volné pokračování románu Chlapectví.

Článek: Autor nás od počátku provází myslí hlavního hrdiny, který se rozhodne vycestovat z jižní Afriky za svou myslitelnou dráhou básníka.

Ve svém rozpuku mládí však netuší, že onen cíl stát se básníkem mu nejen není určen, ale především na něj nemá. V podstatě celou knihou se probíráme jeho zoufalými myšlenkami, které znázorňují onu horoucí touhu být básníkem.

Hrdina se však trápí, neboť má pocit, že žije v jakési slupce, která čeká, až ji kdosi zvenčí rozloupne. V reálu však svět takový nebývá a zvlášť ne v chladném Londýně, do kterého za vidinou své úspěšnosti přesídlil. Nesužuje se tedy jen tím, co dělat a jak, ani proč se mu nedaří být tím, co chce, či proč sedí nad čistým archem hodiny, ale navíc se potýká s neznalostí mentality Angličanů.

Kniha zdánlivě končí happy endem, neboť John najde práci, která ho baví. Již ve škole jej bavila matematika a tak teď převádí řeč lidí na počítačové kódy. Dokonce si najde přítele, taktéž migranta, avšak Inda. Spojují je stejné myšlenky, touhy a pocity, které Angličané nikdy nepochopí.

Nikdy však nenajde lásku plnou vášně, po které od počátku toužil, spokojí se však s relativní radostí z práce, jež ho naplňuje. Zjišťuje, že s nástupem do práce také přestal psát, zdá se ale, že mu to nechybí. Zdá se, že dospěl, uvědomil si, že psaní pro něj přece jen není.

Konec trochu připomíná &Srámkovu básnickou sbírku Života bído, přec tě mám rád –autor zde také jako hlavní hrdina románu zjišťuje, že své životní ideály nelze naplnit a musí se podřídit. Ano, nyní má pocit, že konečně dospěl, nenaplnilo to sice jeho vysněné představy, ale nakonec se alespoň z části spokojí se svou úlohou.

Kniha, na rozdíl od dvou předchozích románů, nepůsobí tak psychologicky, snad proto, že popsat mládí hraje velice těžkou úlohu. Neříkám tím, že by se jí J. M. Coetzee chopil špatně, ba naopak. Autor nepíše jen o mládí, vše by se dalo metaforicky převést na téma zoufalé touhy po něčem, po něčem, co jsme si vysnili a na poslední chvíli se toho nechceme vzdát.

Knihu Mládí od Johna Maxvella Coetzeeho vydalo v roce 2007 nakladatelství Metafora
Zdroj fotografie:
www.metafora.cz

02.10.2007 - Lucie Hajduková